Kolay Balık Çizimi Resimli


Okul yaşı gelmemiş çocuklar eğer anaokuluna da gitmiyorlarsa ilk kalem tutma deneyimlerini evlerinde yaşarlar. Buldukları her yere bir şeyler çizmeye çalıştıkları görülür ve beyinlerinde oluşturdukları sembolleri aktarmaya çalışırlar. Çocukların hayvanlara büyük ilgi duymasının bir nedeni belki de pek çok hayvan objesi oyuncağa sahip olmalarıdır.

Aileler bu konuda çocuklarına destek olmalı ve onları sık sık kalem ve kağıtla buluşturmalıdır. Çocukların en kolay çizebileceği hayvan figürü balıktır. İnternet üzerinde konuyla ilgili sayfalarda kolay balık çizimi resimli anlatımlarla tarif edilmektedir. Aileler bu tariflerden yola çıkarak çocuklarını yönlendirebilirler.

İlk balık figürünü kendileri çizebilirler ve çocukların bu modelin üzerinden geçmesini sağlayabilirler. Bu şekilde çocuklar el alışkanlığı kazanmış olur. Çocuklara renkli kalemler alınırsa çizilen balığı boyamaları da sağlanır. Boyama yapmak çocukların renk algılarının gelişmesinde büyük rol oynamaktadır.

Çocuklara evde kalem tutma alışkanlığı ve gördükleri objeleri kağıda dökme becerisi ilk olarak kolay balık çizimi resimli anlatım ile sağlanabilir. Çocukların zorlanmadan ve sıkılmadan en kolay çizebilecekleri hayvan figürü balıktır. Zaman ilerledikçe diğer hayvanları çizmeye de yönlendirilebilirler. Hayvan figürleri çocukların çizebileceği gibi şematik olmalıdır.

İnternette bulunan okul öncesi eğitimi sayfalarında çeşitli hayvanların şematik çizim örnekleri vardır. Bu sayfalardaki modelleri takip ederek yola çıkmak en doğrusudur. Bu yolla çocukların gelişimi bilinçli bir yöntemle sağlanmış olur. Bu çalışmalar ana okuluna gitmeyen çocuklara büyük fayda sağlayacaktır.

kolay-balik-cizimi
Kolay Balık Çizimi Resimli

1 Comment on Kolay Balık Çizimi Resimli

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*