Kumaştan Çiçek Yapılışı


Kumaş Çiçek Yapımı

Türk kadını evinde bulunan malzemelerden yeni bir şeyler yaratmak konusunda son derece başarılıdır. Herkesin evinde bir kenara konmuş parça kumaşlar bulunur. Bu parça kumaşları değerlendirerek çok şık aksesuarlar yaratmak mümkün. Evde kumaştan çiçek yapılışı oldukça kolay bir uygulamadır. Kumaşları dikerek, sararak veya yapıştırmak suretiyle çiçek modelleri çıkarılabilir.

Önce ne tür bir çiçek yapılmak istendiğine karar verilmeli ve saptanan çiçek detaylı olarak incelenmelidir. Gerisi kişinin becerisine ve hayal gücüne kalır. Yapılacak olan çiçeğin hangi amaç için kullanılmak istendiği de büyüklüğünün belirlenmesi açısından önemlidir.

Modeli ve büyüklüğü kararlaştırıldıktan sonra kumaştan çiçek yapılışı uygulaması başlayabilir. Dikerek yapılacaksa kumaşa uygun renkte ip temin edilmelidir. Yaprak çalışmaları için genellikle kumaşın kesilmesi gerekir bu nedenle düzgün kesen bir makas çalışmayı çok kolaylaştırır.

İnternet üzerinde kumaştan çiçek yapımını anlatan çok sayıda video bulunmaktadır. Ayrıca kademe kademe resimli anlatım yapan sayfalarda vardır. Bu videolar izlenerek kumaştan çiçek yapımı hakkında yeterli bilgi edinilebilir. Kumaştan çiçek yaparak çok şık broşlar ya da tokalar hazırlanabilir.

Hazırlanan çiçekler ev aksesuarı olarak da kullanılabilir. Kumaştan yapılan çiçeklerle dekore ederek çok şık kutular da hazırlanabilir. Çiçek yapımı için her tür kumaş kullanmak mümkündür fakat ipek ve saten kumaşlar biraz zorlayabilir. Hazırlanan kumaş çiçeğin nasıl kullanılacağı kumaş seçiminde de etkili olur. Çiçek yapımında kalın keçelerden de yardım alınabilir.

kumasla-cicek-yapilisi
kumasla-cicek-yapilisi

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*