Makale Yazarak Evden Para Kazanmak

evde yazı yazarak para kazanmak isteyenler buraya. zamanla kendinizi geliştirip, gelirinizi artıracağınız bir işten bahsedeceğiz. makale yazarak yani içerik üreterek para kazanmak diye bir sektör var artık.

Makale yazarak evden para kazanmak, düzenli gelir elde etmenin en rahat yollarından biri. Yazma konusunda yeteneğiniz varsa, araştırmaya da meraklıysanız bu işten ayda binlerce lira kazanabilirsiniz.

Herhangi bir konuda uzman olmasanız bile makale yazabilirsiniz. Yapmanız gereken o konuda bolca bilgi edinip bunları kendi cümlelerinizle yazıya aktarmak.

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Bunun için kaliteli içerik üretmeniz gerek. Kalitesiz yazılar yazarsanız, sizden bir kere makale alan bir daha almaz. Sadık müşteriler bulamazsınız. Makale yazarak para kazananlar genelleme yapılarak bakıldığında, sipariş üzerine freelancer olarak çalışır.

Çeşitli sitelere üye olarak burada iş ilanı oluşturur. Gelen siparişler doğrultusunda yazar. Ancak başlangıçta insanların size ulaşmasını beklemeyip, siz mevcut sipariş ilanlarına başvuru yapmalısınız. Dilerseniz istediğiniz konularda makale yazıp, bunları hazır makale olarak da satabilirsiniz.

Makale Yazarak Hangi Sitelerden Para Kazanılır?

Makale yazarak para kazandıran siteler içinde en popüler olanları R10.net ve Wmaraci.com gibi webmaster forumları. Burada yalnızca makale değil, yüzlerce alanda farklı freelancer hizmetleri sunuluyor.

Bionluk.com ve Sadeceon.com gibi siteleri de kullanmanız mümkün. Bunların yanı sıra, makale yazarak para kazanılabilecek siteler arasında şunlardan söz edebiliriz:

 • semantik.net
 • iyimakale.com
 • makalehizmeti.com
 • yazkazan.net
 • fiverr.com
 • sadeceon.com
 • icerikbulutu.com
 • supericerik.com

Makale Yazarak Kaç Para Kazanılır?

Bu sorunun cevabını siz belirlersiniz. 100 kelimesini 1,5 TL’ye yazanlar da var, 10 TL’ye yazanlar da. İlk başta iş alabilmek için fiyatı daha uygun tutabilir, referanslarınızı artırıp kalitenizi ortaya koydukça fiyatı yükseltebilirsiniz. Eğer ki güçlü bir kaleminiz olduğuna inanıyor ve cümleleri rahatlıkla çıkarabiliyorsanız, çok iyi paralar kazanacağınızın garantisini verebiliriz.

Makale Nasıl Yazılır?

Yazı yazarak evden para kazanma gibi bir hedefiniz varsa, bunun için yeterli donanıma sahip olmalısınız. Şöyle ki:

 1. SEO uyumlu makale yazma hakkında birçok içerik mevcut. Bunları okuyun, bu alandaki videoları izleyin. Böylelikle altyapınızı oluşturun.
 2. Makale yazmaya başlamadan önce, konuyla ilgili detaylı araştırma yapın. Birkaç kaynağa bağlı kalmayın. Çeşitli sitelerden farklı bilgiler edinin.
 3. Topladığınız bilgileri okuyup, kafanızda makalenin genel bir taslağını hazırlayın. Bu aşamada odak kelimenizin ve kullanacağınız yan anahtar kelimelerin neler olacağını belirlemelisiniz. Bunun için Ahrefs ve SEMRush gibi ücretli araçlardan yardım alabilirsiniz. Fakat en basitinden, Google arama sonuçlarının altındaki önerilere bakabilirsiniz. Yazdığınız başlıktaki ilk 10 sonuca tıklayarak, o sitelerin hangi anahtar kelimeleri kullandığını belirleyip bir liste yapabilirsiniz.
 4. Görüldüğü gibi, yazı yazarak para kazanmak sanıldığı kadar kolay değil. Yazılarınızın arama motorlarına uygunluk sağlaması kadar, kullanıcıya hitap etmesi de önemli. Bu yüzden akıcı yazmaya özen göstermeli, imlâ kurallarına dikkat etmelisiniz.
 5. Yazım yanlışlarından, gereksiz kelimelerden, anlatım bozukluklarından kaçınmalısınız. Yazıyı yazdıktan sonra baştan okuyup kontrol etmeli ve bu tür hatalar bulursanız düzeltmelisiniz.
 6. H1, H2, H3 ve gerekiyorsa H4-H5 kullanımı yapmalı, bu hiyerarşiyi doğru ayarlamalısınız.
 7. Yazıya anahtar kelime ile başlamak, anahtar kelimeleri makalede abartmadan orantılı bir şekilde geçirmek, eş ve zıt anlamlı anahtar kelimeleri kullanmak dikkat edilmesi gereken ince detaylardan. Makalenizin SEO uyumlu ve semantik olması bu ipuçlarında gizli.
 8. Paragrafların en fazla 3-4 satır olması, cümlelerin 20 kelimeyi geçmemesi, maddeli anlatım kullanılması makalenin okunabilirliğini artırır.
 9. Makaleyi Word gibi gelişmiş bir metin editöründe yazmalısınız. Not defteriyle bu iş olmaz! Ayrıca basit bir WordPress sitesi kurup, Yoast SEO ve benzeri eklentilerden de yardım alabilirsiniz.
Makale yazarak evden para kazanmak
Makale yazarak evden para kazanmak

Makale Yazarak Para Kazanmak İsteyenlerin Yapmaması Gereken Hatalar

 • Kopya içerikten uzak durun. Spin/rewrite gibi yöntemlerle kalitesiz makale yazmayın. Cümleler size ait olsun.
 • Birine sattığınız makaleyi bir başkasına satmayın!
 • Kelime sayısını doldurmak için konunun dışına çıkmayın.
 • Sürekli ‘mektedir, maktadır’ ile biten cümleler kurmayın. Fazla kurumsallık göz çıkarır! (!) Okuyucuyla bağ kurmaya özen gösterin. Fakat samimiyetin dozunu da kaçırmayın. Zengin yüklem yapısı tercih edip net bilgiler vermeniz yeterli.
 • Anahtar kelime kullanırken aşırıya kaçmayın. Her 100 kelimede 1 veya 2 defa anahtar kelime kullanılması normal kabul edilir.
 • Müşteri size 300 kelimelik makale siparişi verdiyse, 301. Kelimede bırakmayın! Konuyu sonuca bağlayın, tutarlı bir yazı olsun. Fazladan yazdığınız 40-50 kelimenin hesabını yapmayın. (Bu, daha uzun makalelerde de geçerli. Önemli olan konu ne kadar gerektiriyorsa, uzatmadan o kadar yazmak. Ne yetersiz, ne fazla.)
 • Aldığınız işleri geciktirmeyin.

Yazı Yazarak Para Kazanma Yöntemleri

Eğer makale yazarak evden para kazanmak istiyorsanız kendinizi sadece makale ile sınırlandırmak zorunda değilsiniz.

Sitelerde editörlük yapabilir, e-kitap yazabilir, blog sitesi açabilir veya redaksiyon işleriyle meşgul olabilirsiniz. O zaman kaleminize kuvvet diyelim!

yazı yazarak para kazanmak
makale yazarı
konu hakkında
tavsiye ederim
yazdığınız makale
makale yazarak para kazanma
makale yazı
makale yazarlığı
makale yazmaktı
makaleler yazmaya
o kadar
internet sitelerinin
olarak makale
yapmanız gereken
internet ortamında
para kazanabilirsiniz
seo uyumlu makaleler
makale nasıl yazılır
bilmeniz gereken
makale yazarak para kazanmak
 

DOĞRUDAN PLATFORMLARA BAŞVURUN
İş alabilmek amacıyla mutlaka ama mutlaka makale aratarak para kazanma fırsatı gerçekleştiren platformlara başvurmanız gerekmez. Kendiniz de alakalı bulunduğunuz konulardaki platformlara bir mail atarak editörlük hizmeti sağlayabileceğinizi belirtebilirsiniz. Makale gereksinimi olan nice platform, bu tür sitelerin varlığından dahi haberdar değildir.

Örneğin, bir kimya öğretmeniyseniz, kimya konusu ile alakalı hizmet veren platformlara başvurabilirsiniz. Kimya üretim tesislerinin internet siteleri, kimya bilimi sahibi olan internet siteleri, kimya konulu dergiler gibi…

1. R10.NET
Türkiye’de makale aratarak para kazananların ve makale satın alanların en çok bulunduğu platformdur. Fakat R10.net’e kayıt olmak amacıyla bir çağrıye gereksiniminiz olacak. Sosyal medya üzerinden platformda tespit edilen birinden ya da çağrı listesine dahil olarak çağrı elde edebilirsiniz. R10.net’e ortalama olarak her 100 sözcüklik makale amacıyla 1,5 TL kazanabilirsiniz.

R10.net’e derhal derhal her hususta makale gereksinimi tespit edilen insanlara kolayçe ulaşabilirsiniz. Platformda makale satışları amacıyla komisyon alınmamaktadır.

2. WMARACi.COM
Türkiye’de en çok sevilen internetmaster forum platformlarından biridir. Makale aratarak para kazanabileceğiniz bölüme de sahiptir. Burada üye olmak ve makaleler amacıyla ilan meydana getirmek tamamıyla ücretsizdir. Hem de alım-satım işlemleri amacıyla komisyon da ödemeniz talep edilmiyor. Forum amacıylade yer alan hiyerarşiye ideal hareket ederek makale aratarak para kazanabilirsiniz.

3. MAKALEHiZMETi.COM
Makale aratarak para kazanabileceğiniz platformlar arasında yer alabilmektadır. Platformda editör olarak kayıt olduktan sonra talep edilen makaleleri aratarak para kazanabiliyorsunuz. 2014’ten beri hizmet veren MakaleHizmeti.com ‘da 100 makale amacıyla ortalama 1 ile 2 TL arası ödeme alırsınız.

cep telefonu
İLGİLİ İÇERİK
28 Para Kazandıran Uygulamalar ile Aylık 5000 TL Kazanın


4. YAZKAZAN.NET
En çok tercih edilen makale yaz para kazan siteleri arasında bulunuyor. Platforma yeni üye olanlar 300 sözcük amacıyla maksimum 1.5 TL ödeme alabiliyor. Hem de ödemeler amacıyla en az alt seviye 200 TL ve bu tutar her ayın 15’inde banka hesabına yapılıyor.

5. iCERiK.NET
Son dönemde öne çıkan makale yaz para kazan sitelerinden biridir. Hazır makale oluşturduktan sonra bu makaleleriniz satıldıkça para kazanabiliyorsunuz. Genellikle teknoloji ve sıhhat konusu ile alakalıki makaleler platformda kısa sürede satılıyor. Fakat dil bilgi kapasitesi kurallarına ilgi etmeli ve bu konularda aslında doyurucu bulgular sağlamanız gerekir. icerik.net ortalama olarak 100 sözcük amacıyla 2 TL ödeme yapmaktadır.

6. YAZANKAZANiR.NET
Alternatif olarak değerlendirilebilen bir platformdur. Bugüne kadar 500 bin liraya yakın ödeme yaptıklarını dile getiren Yazankazanir.net’te 1500’ü aşkın yazar profili bulunuyor.

7. MAKALEYAZ.NET
Makale aratarak para kazanılabilecek siteler arasında bulunuyor. Uzun bir süredir hizmet gerçekleştiren makaleyaz.net’te 400’ü aşkın yazar bulunuyor. Yazar hesabı oluşturduktan sonra ilanlara göre makaleler yazabilir ya da hazır makale yaratarak satışa sunabilirsiniz.

8. FREELANCER.COM
Türkçe servisi de tespit edilen platforma kayıt olduktan sonra hazır makale yaratarak satışa sunabilir ya da direkt olarak kullanıcılardan gelen makale taleplerine ideal makaleler yaratarak satabilirsiniz. Güvenli bir altyapı gerçekleştiren Freelancer.com’un Türkiye’den gelen on binlerce editör üyeliği bulunuyor.

anket doldur para kazan
İLGİLİ İÇERİK
Anket Doldurarak Para Kazanmak: En Çok Kazandıran 21 Anket Sitesi


9. BiONLUK.COM
Makale aratarak para kazanabileceğiniz platformlar arasında yer alıyor. Bionluk.com’a üye olduktan sonra makale yazabileceğinize dair bir profil oluşturmanız gerekiyor. Bu adımdan sonra alıcıların size ulaşmasını beklemeniz gerekecek. Hazır makale satışı ne makalek ki bulunmuyor.

10. SADECEON.COM
Doğrudan makale aratarak para kazanılacak bir site değil fakat ilan yaratarak bu hususta hizmet sağladığınızı belirtebiliyorsunuz. Yoğun ziyaretçi çeken bir sitedir ve burada internet üzerinden her türlü hizmet amacıyla alıcılar bulmanız mümkün. Güvenilir ve süratli bir şekilde ödeme gerçekleştirmektedir.

Makale Yazarak Ne Kadar Para Kazanırım?
Genel olarak ülkemizde standart ve ciddi bir beklenti amacıylade olunmayan makalelerin her 100 sözcüğü amacıyla 1.5 TL para kazanırsınız. Dolayısıyla yazdığınız kadar para kazandıran bir internetten para kazanma tekniğidir.

Her Gün Kaç Kelime Makale Yazabilirim?
Ne kadar para kazanacağınız ile alakalı olan soruya en iyi yanıt; günde ne kadar makale yazabileceğiniz ile alakalıdir. Ortalama olarak yazdığı mevzuya hakim ve klavye tüketimi ortalama civarda tespit edilen biri günlük 4-5 bin sözcük yazabilmektedir. Fakat yazdığınız her şeyi incelemenız gerekiyorsa ve klavyede çok iyi değilseniz bin sözcük bile çok olabilir.

Hangi Konulara Yönelmeliyim?
Makale yazacağınız konuyu seçmek üzere kendi becelerilerinizi ve yeteneklerinizi kullanın. En iyi makale yazabileceğiniz konu; sizin en iyi bulunduğunuz konudur. İnternette her hususta makale gereksinimi bulunabilmektedir. Çiçekler ile ilgileniyorsanız; çiçeklere yönelik makaleler yazmaya odaklanmanızı öneririz. Üstelik kaliteli makalelere daha çok para ödemek isteyen müşteriler bulacaksınız.

Pasif Gelir Kazandırır Mı?
Hayır, makale aratarak para kazanmak bir pasif gelir tekniği değildir. Bir kere yazdığınız makale size derli toplu olarak gelir kazandırmaz. Satılan bir makaleyi diğer birine satamazsınız; kimse diğersının kullandığını bir makaleye para ödemek istemeyecektir. Bu amaçla fakat yazdığınız kadar kazanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu