2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Okul kıyafetleri Nasıl Olacak?

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Okul kıyafetleri Nasıl Olacak?
Okullar açılırken Kırtasiye masraflarının yanında okul kıyafeti masrafı da velileri kara kara düşündürmektedir. Peki okul kıyafetleri nasıl olacak

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Okul kıyafetleri Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığının kararına göre MEB'e bağlı okullarda, öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. Öğrenciler vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemeyecek.

MEB'e bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmeliğin yürürlüğe konulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelikle, MEB'e bağlı resmi ve özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair usul ve esaslar düzenlendi. Yönetmelikte belirlenen sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbest olacak.

Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. Ancak, velilerin en az yüzde altmışının muvafakatiyle, MEB'e bağlı özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 4'üncü maddede yer alan sınırlamalara uyulmak kaydıyla, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilecek. Okul Aile Birliğinin belirlediği kıyafetler zorunlu olacak.

Okul aile birliği tarafından belirlenen kıyafetler her yıl değiştirilmemesi ve belirlenen kıyafetlerle devam edilmesi isteniyor. Okulların kıyafetleri değiştirmesi ailelere ekstra yük getirmektedir.

Okullar dilerse serbest kıyafet uygulamasına gidebiliyor. Fakat bu uygulamada eksilerini yanında getiriyor. Bu yüzden Okullar pek serbest kıyafet uygulaması yapmıyor. Bazı okullar haftanın bir günü serbest kıyafet uygulaması yapabiliyor.

Okullar açılırken bir yandan kırtasiye masrafları aileleri kara kara düşündürürken okul kıyafetleri de aileleri zorlamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.