2023-2024 Eğitim - Öğretim yılı yeni kararıyla ilgili her şey!

2023-2024 Eğitim - Öğretim yılı yeni kararıyla ilgili her şey!
2023-2024 Eğitim - Öğretim yılına sayılı günler kala, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından alınan yeni bir karar eğitim dünyasını sarsmış durumda. İşte detaylar...

Ders Programları Tamamen Değişiyor

Öğrencilerin ve velilerin merakla beklediği 2023-2024 eğitim öğretim yılına dair heyecan verici bir gelişme yaşandı. MEB, 11 Eylül'de başlayacak olan yeni dönemde ders programlarında köklü değişikliklere gideceğini duyurdu.

Hangi Dersler Değişiyor?

MEB tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni dönemde özellikle yabancı dil ve sanat-sporla ilgili seçmeli derslerde önemli değişiklikler olacak. Sanat ve sporla ilgili seçmeli derslerin kapsamı daraltılırken, yabancı dil dersleri tamamen kaldırılacak.

Din Dersleri Önem Kazanıyor

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, yeni haftalık ders çizelgesini yayımladı. Bu çizelgeye göre, ortaokullarda din derslerinin haftalık ders saati sayısı artırılacak. İlkokul ve ortaokullarda din dersleri daha fazla vurgulanacak ve öğrencilere daha fazla saat ayrılacak.

Liselerde de Değişiklikler Var

Liselerde zorunlu din dersi süresi dört saat seçmeli zorunlu ve dört saat tercihe bağlı seçmeli derslerle genişletilecek. Ancak, en dikkat çeken değişiklik Anadolu liselerinde yaşanacak. Anadolu liselerinde yabancı dil seçmeli derslerinin artık yer almayacağı açıklandı.

Güzel Sanatlar Dersleri Çizelgede Yok

2022-2023 eğitim öğretim döneminde seçmeli dersler arasında yer alan güzel sanatlar derslerinin ise 2023-2024 eğitim öğretim döneminde çizelgede yer almayacağı belirtildi.

Bu önemli değişikliklerle birlikte, öğrenciler, veliler ve eğitimciler yeni eğitim öğretim dönemine farklı bir perspektifle hazırlıklarını sürdürecekler. Eğitimdeki bu köklü değişiklikler, gelecekte nasıl bir eğitim sistemiyle karşılaşacağımız konusunda da soruları beraberinde getiriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.