4 Öğretmen sendikasında ikramiye yarışı başladı! Ödeme periyodu ve miktarı ne olacak?

4 Öğretmen sendikasında ikramiye yarışı başladı! Ödeme periyodu ve miktarı ne olacak?
Öğretmenler için hizmet veren 4 farklı sendika kendi aralarında ikramiye yarışına girişti.

Geçtiğimiz yıl kabul edilen yüzde 2 sendika barajı, birçok eğitim çalışanının sendika ikramiyesi almasını engellemişti. Ancak, öğretmen sendikaları arasında bir yarış başladı ve bu yılın kazananı, üyelerine ikramiye ödemesi yapma hakkını elde edecek.

Yüzde 2 Barajını Aşan Sendikalar Hangileri?

Yüzde 2 sendika barajı, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu tarafından kabul edildi ve öğretmen sendikalarının üyelerine ikramiye ödemesini engelliyordu. Ancak, bu barajı aşabilen sendikaların sayısı artıyor. Şu ana kadar yüzde 2 barajını aşmayı başaran öğretmen sendikaları ise;

  • Eğitim Bir Sen
  • Türk Eğitim Sen
  • Eğitim İŞ
  • Eğitim Sen

Son verilere göre Hürriyetçi Eğitim Sen'in de yüzde 2'lik barajı aşmaya çok yaklaştığı görülüyor.

Hürriyetçi Eğitim Sen'in Yükselişi

Haziran ayında açıklanan verilere göre Hürriyetçi Eğitim Sen'in üye sayısı 18,253 üyeydi. Ancak, öğretmen sendikalarının yüzde 2 barajını aşabilmesi için şu anda 26,000 üye gerekiyor. Hürriyetçi Eğitim Sen, Haziran ayından bu yana yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor ve Ankara'da gerçekleştirdiği eylemle büyük ses getirdi.

Aldığımız bilgilere göre Hürriyetçi Eğitim Sen'in üye sayısı şu anda 20,000'in üzerinde ve bu ivme devam ederse, 2024 yılında sendika yüzde 2 barajını aşarak üyelerine ikramiye ödemesi yapma hakkı kazanacak.

Ödeme Periyodu ve Miktarı Ne Olacak?

Öğretmenlere 3 aylık periyotlar halinde ikramiye ödemesi yapılıyordu. Ancak 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sonucunda bu ödemenin aylık olarak yapılmasına karar verildi. Yüzde 2 barajının altındaki sendikasız öğretmenlere 125.55 TL ödeme yapılırken, yüzde 2'nin üzerindeki sendikaya üye olan öğretmenlere 361.27 TL ödeme yapılacak.