Açık lise kararları ne getiriyor? Öğrenci ve veliler için MEB kısıtlamaları!

Açık lise kararları ne getiriyor? Öğrenci ve veliler için MEB kısıtlamaları!
Açık lise kararları ne getiriyor? Öğrenci ve veliler için MEB kısıtlamaları!

Açık Lise Geleceği! Öğrenci ve Veliler Endişeli!

MEB'in Kısıtlamaları Neler Getiriyor?

Okulların açılmasına sayılı günler kala, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 eğitim-öğretim yılı için açık liselere yönelik önemli bir düzenleme yapmıştır. Ancak bu düzenleme, öğrenci ve veliler arasında endişe yaratmıştır. İşte MEB'in yeni kararları ve bu kararların getirdiği belirsizlikler.

Açık Liseye Geçiş Kısıtlanıyor

MEB'in yeni düzenlemesine göre, milli sporcular, tutuklular, şehit ve gazi yakınları gibi istisnai durumlar dışında, açık liseye geçiş mümkün olmayacak. Bu kararın ardından özellikle açık liseye kayıt yaptırmak isteyen öğrenci ve veliler tedirginlik yaşamaktadır.

Öğrenciler Örgün Eğitime Yönlendiriliyor

Açık liseye kayıt yaptırmak veya çocuklarını hafızlık ve Kuran kurslarına göndermek isteyen aileler, MEB'in bu kararı nedeniyle örgün eğitime yönlendirilmektedirler. Üniversiteye hazırlık kurslarına katılmak isteyen son sınıf öğrencileri ise çözüm bulmakta güçlük yaşamaktadır.

acik-lise-kararlari-ne-getiriyor-ogrenci-ve-veliler-icin-meb-kisitlamalari.jpg

Velilerin Endişeleri

Bu durum, veliler arasında büyük bir endişe yaratmıştır. Çünkü çocuklarının okula gitmemesi durumunda devamsızlık sorunu yaşanacak ve önceden ödedikleri dershane ücretleri boşa gidecektir. Veliler, çocuklarının eğitimlerini nasıl sürdürecekleri konusunda belirsizlik yaşamaktadır.

Bakan Tekin'in Açıklamaları

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, açık lise kararından geri adım atmayacaklarını vurgulamaktadır. Bakan Tekin, bu kararın amacının, izinsiz ve düzensiz kurslara karşı tedbir almak olduğunu belirtiyor. Ayrıca, 11. sınıftan 12. sınıfa geçen öğrencilerin açık liseye erişimini ve nakil süreçlerini de zorlaştırdıklarını açıklıyor. Bakan Tekin, öğrencilerin kendi okullarında eğitim almalarını önemsediklerini ifade ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.