Açık liselere geçişte devrim niteliğinde değişiklik!

Açık liselere geçişte devrim niteliğinde değişiklik!
Açık liselere geçişte devrim niteliğinde değişiklik!

Yeni Düzenlemelerle Açık Liselere Geçişte Devrim!

Öğrenci Durumları Artık Velilere Daha Yakından Bildirilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, devamsızlık konusundaki yeni düzenlemelerle öğrencilerin eğitim süreçlerini daha yakından takip ediyor. Ardışık 2 gün özürsüz devamsızlık gösteren öğrencilerin durumu, velilere posta, e-posta veya diğer iletişim araçlarıyla bildirilecek. Veliler, okula çağrılarak öğrencilerinin durumu hakkında bilgilendirilecek ve özür belgesi gerekiyorsa okul yönetimine teslim edilmeleri istenecek.

Öğrencilerin Devamsızlık Hakları Artırıldı

Özürsüz devamsızlık süresi 10 günü aşan öğrenciler, başarısız kabul edilecek ve velilere yazılı olarak bildirilecektir. Ancak birinci dereceden yakını kaybeden öğrencilerin özürsüz devamsızlık hakkı olan 10 günü aşmamak kaydıyla toplam devamsızlık hakkı 40 gün olarak belirlenmiştir.

Önleme, Müdahale ve Yönlendirme Komisyonu Devamsızlığı Önlemek İçin Görevde

Önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonu, devamsızlık yapan ve sınıf tekrarı riski taşıyan öğrenci velilerini devamsızlığın 5. gününde okula davet ederek, devamsızlık nedenlerini ortadan kaldırmak için iş birliği içinde çalışmalar yapacaktır. Bu komisyon ayrıca özürsüz devamsızlık günlerine ek olarak haftalık ders çizelgesinde belirtilen sosyal sorumluluk çalışmaları için 1 saat eklemektedir.

acik-liselere-geciste-devrim-niteliginde-degisiklik.png

Sınıf Geçme Kurallarında Değişiklik

Bakanlık, sınıf geçme kurallarında da önemli değişiklikler yapmıştır. Artık öğrenciler, en fazla 1 dersten başarısız olmaları durumunda direkt olarak üst sınıfa geçebileceklerdir. Ancak 4 ders ve üzerinde başarısız olan öğrenciler sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacaktır. Bu yeni yönetmelik kademeli olarak uygulanacaktır, bu yıl 9. sınıfa başlayan öğrencilere yeni düzenlemeler uygulanırken, diğer sınıflar eski uygulamadan devam edecektir.

Açık Liselere Geçişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayrıca, açık öğretim liselerine geçiş daha da zorlaştırılmıştır. Milli sporcular, kaynaştırma öğrencileri, şehit ve gazi çocukları gibi istisnalar dışında örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybetmiş olan öğrenciler artık açık liseye geçemeyecektir. Mesleki eğitim merkezi öğrencileri için ise kalfalık belgesini almadan ustalık eğitimine geçiş yapmaları engellenmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.