Anadolu İmam Hatip Liselerinde ders dağılımı açıklandı! İşte detaylar

Anadolu İmam Hatip Liselerinde ders dağılımı açıklandı! İşte detaylar
Anadolu İmam Hatip Liselerinde ders dağılımı açıklandı! İşte detaylar

Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu İmam Hatip Liseleri'nde ders dağılımını düzenledi. Öğretmenlerin hangi dersleri vereceği hakkında bilgi almak için haberimize devam edin...

Anadolu İmam Hatip Liseleri'nde Ders Dağılımı Nasıl Değişti?

Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu İmam Hatip Liseleri'nde ders dağılımını yeniden düzenleyen bir görüş yazısı yayımladı. Bu görüş yazısına göre, hangi öğretmenlerin hangi dersleri vereceği net bir şekilde belirlendi.

Detaylı İnceleme! Hangi Öğretmen Hangi Dersi Verecek?

5 Eylül 2023 tarihli ve 82961954 sayılı görüş yazısına göre, şu detaylar açıklandı:

  • "İslam Kültür ve Medeniyeti" ile "Osmanlı Türkçesi" dersleri, Anadolu İmam Hatip Lisesi meslek dersi öğretmenleri tarafından okutulmalıdır. Ancak gerektiğinde "İslam Kültür ve Medeniyeti" dersi "Tarih" öğretmenleri tarafından; "Osmanlı Türkçesi" dersi ise hem "Tarih" hem de "Türk Dili ve Edebiyatı" öğretmenleri tarafından verilebilir.

  • Atanmış olan öğretmenler, ilgili dersleri Anadolu İmam Hatip Liseleri dışındaki ortaöğretim kurumlarının ilgili haftalık ders çizelgesindeki seçmeli dersler için öncelikli olarak görevlendirilmelidir. Bu, ilgili kararı değiştirmemektedir.

  • 9 ve 10. sınıflarda bulunan Arapça dersi, Arapça öğretmenleri tarafından verilmelidir. 11 ve 12. sınıflardaki "Mesleki Arapça" dersi ise dini metinleri anlama, yorumlama, dini kavramları Arapça sözlü ve yazılı iletişimde doğru ve yerinde kullanma gibi temel becerileri geliştirmenin yanı sıra içerdiği kazanımlar, üniteler ve konular itibariyle Kur'an-ı Kerim, Tefsir, Hadis, Fıkıh, Akaid, Kelam, Siyer gibi Temel İslam Bilimleri alanındaki dersleri tamamlayıcı nitelikte olduğu için ilgili kararlara uygun olarak İHL meslek dersleri branşı içinde değerlendirilmelidir.

  • İhtiyaç durumunda sadece "Arapça" dersini İHL meslek dersleri branşı öğretmenleri ve "Mesleki Arapça" dersini Arapça branşı öğretmenleri verebilir.

Bu düzenlemeler, Anadolu İmam Hatip Liseleri'nde ders dağılımının nasıl olacağını belirli kurallara göre yeniden düzenledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.