Bursa'da Orta Öğretim Çalıştayı Düzenlendi

Bursa'da Orta Öğretim Çalıştayı Düzenlendi
Bursa'da Orta Öğretim Çalıştayı Düzenlendi

Ortaöğretime yönelik 'Ulusal Politikalardan Yerel Stratejilere Ortaöğretim Çalıştayı' Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci'nin katılımıyla Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde başladı.

Bakan Yardımcısı Yelkenci, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Ulusal Politikalardan Yerel Stratejilere Ortaöğretim Çalıştayı”na katılarak gerçekleşecek etkinliğin Milli Eğitim politikalarına yön verecek güçlü önerilerin öne çıkması temennisi diledi.

Mesleki ve Teknik eğitime Bursa’da sanayi tarafından büyük destek verildiğini dile getiren Yelkenci, "Elbette mesleki ve teknik eğitim anlamında Bakanlığımızın öteden beri yaptığı çok güzel çalışmalar var. Sayın Bakanımızın liderliğinde mesleki teknik eğitimde, günün ihtiyaçlarına cevap verecek ve yine günümüzün imkânlarını ve şartlarını dikkate alarak yapılandıran yeni bir modelle, yakın zamanda Bakanlığımız kamuoyunun karşısına çıkmanın hazırlığını yapmaktadır." İfadelerini dile getirdi.

Bakan Yardımcısı Yelkenci, Bursa ilinin eğitim tecrübesini öne çıkaracağı bu çalıştayların eğitim açısından önemli olduğunun altını çizerek sözlerine şu şekilde devam etti.

"Öğrencileri eğitimin merkezine alıyoruz. İnsanı bütün boyutlarıyla ele almak istiyoruz. Bu anlamda 360 derecelik bakış açısıyla onun bilişsel, sosyal, fiziksel ve manevi gelişimlerini, bütün gelişim boyutlarını önemsiyoruz. Birinin ihmal edildiği noktada çocuklarımızın kalacağı gerçeğini ortaya koyarak çalışmalarımıza başlamış olduk. Eğitim öğretim yılının başlangıcıyla beraber bazı projelerimizi paylaştık. İllerimize gönderdik, okullarımızda uygulamalarının başlamasını istedik. Bunlardan biri 'Dilimizin Zenginlikleri Projesi.' Bu proje, Türkçemizi merkeze almakla ilgili bir adımdı. Çünkü biz biliyoruz ki çocuklarımızın bütün alanları başarabilmesi için Türkçeye ihtiyaç var. Dilimizi iyi bilmeye ve iyi kullanmaya ihtiyaç var. Bu anlamda 'Dilimizin Zenginlikleri Projesi'ni, sözlük okuma eylemini merkeze alarak klasik metinlerimizi öğretmek maksadıyla da onların ezberlenmesi ve en nihayetinde sözlük üretme çalışmasıyla devam eden bir proje olarak kamuoyuyla paylaştık." Sözlerine yer veren Yelkenci, bunun yanı sıra Bakanlık tarafından yürütülen “Harezmî Eğitim Modeli” ile “Öğretmen Akademileri” modellerine de yer verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.