Eğitimde 5 Taksitle Özel Lise Diploması! Bu Konu Çok Konuşulur

Eğitimde 5 Taksitle Özel Lise Diploması! Bu Konu Çok Konuşulur
Millî Eğitim Bakanlığı tarafından açık liseye geçişin zorlaştırılması ile çeşitli senaryolar dönmeye başladı.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından açık liselere geçişin zorlaştırılmasının ardından, öğrenci ve velilerin farklı çözüm yolları arayışı hız kazandı.

Bu bağlamda bazı özel okullar, öğrencilere açık öğretim gibi görünen bir yöntem sunarak lise diploması alma olanağı sağlıyor.

Açık Özel Lise Furyası!

Görünüşte Anadolu Lisesi olarak adlandırılan ancak tam anlamıyla açık özel lise şeklinde hizmet veren bu liselere şimdilerde alternatif oluşturuyor.

İstanbul'un birçok ilçesinde bulunan ve "açık özel lise" olarak anılan okullar, 12. sınıf öğrencileri için farklı bir seçenek sunuyor.

Bu okullarda öğrenciler, bir Anadolu lisesine kayıt yaptırarak başlıyorlar. Ancak öğrenciler, okula gitmeksizin hafta içi sınava hazırlık kurslarına ve özel derslere devam ediyorlar. Okula kayıt yaptırdıkları halde sınavlara katılmayan öğrenciler, dönem sonunda yüksek bir Ortaöğretim Başarı Puanı ile mezun oluyorlar.

Bu sayede de diğer öğrencilere göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda avantaj elde ediyorlar. Bir nevi para ile not satın alıyorlar.

Sınav Geçme Garantisi Veriliyor!

sinav-gecme-garantisi-veriliyor.webp

Bu "açık özel lise"ler, öğrencilere sınav geçme garantisi sunuyorlar. Öğrenciler, okula kaydolurken sadece kayıt yapıyorlar.

Buna rağmen herhangi bir derse katılmıyorlar ve sınavlara girmiyorlar. Bu şekilde devamsızlık kaydı oluşturulmuyor. Öğrenim ücreti ise yaklaşık 25 bin TL ve velilere beş taksit seçeneği sunuluyor. Bazı okulların kontenjanlarının hızla dolabileceği belirtiliyor.

Açık Liseye Geçişte Yeni Düzenlemeler!

Millî Eğitim Bakanlığı, açık liseye geçişleri zorlaştıran yeni düzenlemeler getirdi. Bu düzenlemeye göre, istisnalar dışında açık liseye nakil ve geçişler yapılmamaktadır.

Ayrıca, öğrencilerin özürsüz devamsızlıkları 10 günü aştığında ve toplam devamsızlık süresi 30 günü geçtiğinde, ders puanlarına bakılmaksızın başarısız sayılmaktadır.