Eğitimde Yeni Dönem! Sınıf Geçme ve Kalma Şartları 50 Puan İle Değişiyor!

Eğitimde Yeni Dönem! Sınıf Geçme ve Kalma Şartları 50 Puan İle Değişiyor!
Millî Eğitim Bakanlığı değişiklikleri ile 5, 6, 7 ve 8'inci sınıflardan oluşan ortaokullarda sınıf geçme puanı değişti.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan değişikliklerle 5, 6, 7 ve 8'inci sınıflardan oluşan ortaokullarda sınıf geçme puanı Türkçe dersi için 70'e çıkarıldı. Yani öğrencilerin Türkçe dersinden en az 70 alması gerekiyor.

Diğer Derslerde Geçme Notu 50

Diğer dersler için geçme notu ise 45'ten 50'ye yükseltildi. Bu da demek oluyor ki öğrencilerin diğer derslerden 50 ve üzeri alması gerekiyor.

Takdir ve Teşekkür Notları

Türkçe dersinde notu 70'in altında kalan öğrenciler takdir ve teşekkür alamayacaklar.

Devamsızlık Bildirimi Velilere

devamsizlik-bildirimi-velilere.webp

Okula bir gün bile devamsızlık yapmış veya devamsızlığı 5, 10 ve 15 güne ulaşan öğrencilerin durumu velilere e-posta, posta veya kısa mesaj yoluyla bildirilecek.

Cep Telefonu ve Zorbalık Yaptırımları

Okullarda teknoloji bağımlılığına karşı cep telefonu, kamera, görüntü ve ses kaydı yapma özelliği olan bilişim araçlarının kullanımına ilişkin tedbirler alınacak. Aykırı davranışlara uyarı, kınama ve okul değiştirme yaptırımlarından biri uygulanabilecek. Akran zorbalığı da öğrenci davranışları değerlendirme kurulu tarafından belirlenen yaptırımlarla sonuçlanacak.

Teneffüs Süreleri Uzatıldı

Tekli eğitim yapan okullarda öğrencilerin beslenmesi için en az 20 dakika olan teneffüs süresi ve öğle arası için en az 40 dakika ayrılacak. İkili eğitim yapan okullarda ise teneffüsler en az 10 dakika olacak.

Öğretmen ve Şube Seçimi Kura ile

Kayıt sırasında öğrencilerin hangi öğretmen ve şubede eğitim alacakları kura ile belirlenecek. Veliler mazerete dayalı olarak yılda bir kere şube değişikliği talebinde bulunabilecek.