En net maaş hesaplaması nasıl yapılır?

En net maaş hesaplaması nasıl yapılır?
En net maaş hesaplaması nasıl yapılır?

Maaşınızı Doğru Hesaplamak Artık Çok Kolay.. İşte Size Yöntem! Her ay aldığımız maaşın doğru hesaplanıp hesaplanmadığı endişesi taşımak oldukça yaygındır. Gerçekten ne kadar kaybımız var? Öğretmenler, maaşlarını kontrol etmek için internet üzerinde çeşitli hesaplama araçlarını kullanıyorlar. Maaşın kesin doğruluğundan nasıl emin olabiliriz?

Bilindiği üzere, öğretmen maaşları yılda iki kez, ocak ve temmuz aylarında kademeye ve dereceye bağlı olarak zam yapılır.

Öğretmenler genellikle internet sitelerindeki maaş hesaplama araçlarını kullanarak maaşlarını hesaplamayı tercih ederler. Fakat, her sitede farklı bir hesaplama yapılabilir.

Peki, Ne Yapmalıyız?

Öğretmenler her yıl kademe, üç yılda bir de derece alırlar. Maaşları, bu kademeye, dereceye ve uzman/başöğretmen durumuna göre hesaplanır. Bu bilgiler genellikle mebbis hesabından kontrol edilir. Ancak, aynı bilgilerin Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi'ne (KBS) de girilmesi gerekir.

Eğer kademe/derece ilerlemesi veya terfi KBS'ye kaydedilmediyse, maaşta bir hata olabilir.

Bunu öğrenmenin yolu, maaş hesaplama döneminde KBS'deki bordroların ve memur maaş bilgilerinin okul idaresi tarafından kontrol edilmesinden geçer.

Örneğin, 4/2 derecesinde/kademesinde bir öğretmen KBS'de 5/1 olarak gösteriliyorsa, burada bir hata olabilir. Eksik maaş için, okul idaresine hatanın düzeltilmesini, geçmişe dönük maaş hesabının yapılmasını ve geriye dönük farkların ödenmesini talep eden bir dilekçe yazılmalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.