İOKBS bursluluk sınavı soruları ve cevap anahtarı 2023! Ne zaman açıklanacak?

İOKBS bursluluk sınavı soruları ve cevap anahtarı 2023! Ne zaman açıklanacak?
İOKBS Bursluluk sınavı cevap anahtarı 2023 hakkında güncel bilgiler. Sınavın detayları, cevap anahtarının yayınlanma tarihi ve önemli bilgiler.

İOKBS Bursluluk Sınavı Cevap Anahtarı 2023! Merakla Bekleniyor!

İOKBS Bursluluk sınavı cevap anahtarı 2023, bugün düzenlenen söz konusu sınav sebebiyle gündemde öne çıkan başlıklardan biri. Bursluluk soruları ve cevapları 2023 bugün açıklanacak mı? sorusunun yanıtı sınav öncesinde öğrencilerin merak ettiği konuların başında geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı bursluluk sınavı 3 Eylül Pazar günü sabah saat 10:00’da başlayacak.

İOKBS Sınav Detayları

  • Ortaokul 5,6,7’nci sınıf öğrencilerine Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri derslerinden 25’er soru yöneltilecek.
    1. sınıfta okuyan adaylara ise ayrıca Sosyal Bilimler dersinden soru gelecek.
  • Lise 9,10 ve 11’nci sınıf öğrencilerine ise Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi oturumlarından 4’er şıklı soru sorulacak.

Sınav sonrası İOKBS sınavına katılan adayların en çok tartıştığı konular ise bursluluk sınavı soruları ve cevapları oluyor. Sosyal medya başta olmak üzere birçok öğrenci, eğitim forumlarında vb. yerlerde 2023 Bursluluk sınavı cevap anahtarına ilişkin yorum yapıyor. Milli Eğitim Bakanlığı İOKBS soruları ve cevaplarını A-B cevap kitapçığı şeklinde internet üzerinden duyuracak.

Cevap Anahtarı Ne Zaman Açıklanacak?

İOKBS cevap anahtarı, her yıl sınav tamamlandıktan sonra öğrencilerin erişimine açılıyor. Bursluluk sınavı 3 Eylül Pazar günü sayısal ve sözel olmak üzere 2 oturumda gerçekleştirilecek. Adaylara eğitim aldıkları sınıflara göre sorular yöneltilecek. Adaylar testlerde karşılarına gelen soruların doğru yanıtlarını bursluluk sınavı cevap anahtarı ile öğrenecek.

Bu yıl ek olarak bursluluk sınavı kontenjanları 30 bin artırıldığı için daha fazla öğrenciye burs alma imkanı doğdu. Bu sebeple İOKBS sınavı başvuru sayısında artış gözlemlendi.

MEB tarafından İOKBS temel soru kitapçığı erişime açıldıktan sonra adaylar herhangi bir şifre olmadan sorgulama işlemi yapabilecek. Bursluluk sınavı cevap anahtarı ekranına giden öğrenciler tek tek soruların yanıtlarını sayfanın en alt kısmından görüntüleyebilirler.

Sınav sabah saat 10:00’da başlayacak ve saat 12.00’da sona erecek. Adaylar çıkış yaptıktan sonra cevap anahtarı için arayışlarına hız verecek. Sınavın değerlendirmesi yapılırken 3 yanlış cevap 1 doğru yanıtı götürecek.

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

Peki 2023 Bursluluk cevap anahtarı bugün mü, ne zaman açıklanacak? İşte, meb.gov.tr bursluluk soruları ve cevaplarına ilişkin bilgiler…

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İOKBS (bursluluk sınavı) 3 Eylül Pazar günü Türkiye genelinde yapılacak. Tüm sınav salonlarında sınav aynı saatte başlayacak ve son bulacak. Öğrencilere her dersten 25’er soru yöneltilecek. Sınavda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olanlara Sosyal Bilgiler ve Sosyal Bilimler oturumlarından ek olarak sorular sorulacak.

İOKBS soruları ve cevapları ekranında adaylar sınavda karşılarına gelen Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler Türk Dili ve Edebiyatı, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının doğru yanıtlarını öğrenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen sınavların ardından Bakanlık cevap anahtarını genellikle aynı gün veya ertesi gün adayların erişimine açıyor. Henüz İOKBS cevap anahtarının yayınlanacağı tarihe ilişkin resmi bir bilgilendirme bulunmuyor. Geçtiğimiz yıl sınavlar 4 Eylül’de tamamlanmış ve cevap anahtarı 5 Eylül günü açıklanmıştı. Ancak İOKBS temel soru kitapçığının sınav tamamlandıktan sonra en geç 3 Eylül pazar günü saat 17.00’a kadar açıklanması bekleniyor. Konuyla ilgili resmi duyuru geldiğinde detaylar haberimize eklenecektir.

Cevap Anahtarını Nasıl Sorgularsınız?

İOKBS sınavı cevap anahtarı erişime açıldıktan sonra adaylar için sosyal medya hesaplarından ve resmi meb.gov.tr adresinden duyuru yayınlanacak. Adayların temel soru kitapçığını sorgulayabilmek için şifre, doğum tarihi, T.C. kimlik numarası vb. bilgileri bilmesine gerek bulunmuyor.

Bursluluk soruları ve cevapları geçtiğimiz yıl odsgm.meb.gov.tr adresi üzerinden duyuruldu. Adayların eğitim aldıkları kademelere göre cevap anahtarı tek tek duyurulacak.

BURSLULUK SINAV SONUÇLARI 22 EYLÜL’DE AÇIKLANACAK!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınav maratonu tamamlandıktan sonra değerlendirme süreci başlayacak. MEB’in yayımladığı kılavuza göre sınav sonuçları meb.gov.tr adresi üzerinden T.C.kimlik numarası ve aday şifresiyle sorgulanabilecek. İOKBS sınav sonuçları ekranında adayların sınavda doğru ve yanlış cevapladıkları soru sayıları ile sınavdan elde ettikleri toplam puan yer alacak.

Dikkat! Sınav Kurallarına Uyun

Bakanlık tarafından paylaşılan sınav giriş belgesinde ve kılavuzda öğrencilerin sınav salonlarında uymaları gereken kurallar net bir şekilde ifade edildi. Sınav kurallarına uymadığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılacak. Başvuru şartlarını sağlamadığı halde sınava katılan, cevap kağıdının sınav evrakı dönüş zarfından çıkmaması veya zarar görmüş olması, geçerli kimlik belgesinin ibraz edilmemesi, başka öğrenciye ait sınav evrakının kullanılması, adayın yerine başkasının sınava katılması gibi durumlarda sınav geçersiz sayılacak. Ayrıca öğrencinin başka bir öğrenciden, dökümandan kopya çekmesi veya kopya vermesi, sınav evrakındaki fotoğraf ve bilgilerle kimlik belgesinin uyuşmaması, sınav evrakına zarar verilmesi gibi durumlarda salon görevlilerince hazırlanan tutanaklar dikkate alınarak öğrencilerin sınavı geçersiz sayılabilecek.

İOKBS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bursluluk sınavında puan hesaplama işlemlerinde çeşitli formüller kullanılıyor. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak öğrencilerin ham puanları hesaplanacak. Bu işlem 4 farklı ders için yapıldığından dört ayrı ham puan hesaplanacak. Tüm öğrencilerin ham puan toplamı, sınav agiren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır. Derslerin ağırlık katsayıları ve öğrencilerin doğru-yanlış cevapları dikkate alınarak Toplam Ağırlıklı Standar Puan bulunur.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.