Liselerde ortak sınavlar ne zaman ve nasıl yapılacak?

Liselerde ortak sınavlar ne zaman ve nasıl yapılacak?
Liselerde ortak sınavlar ne zaman ve nasıl yapılacak?

Liselerde Ortak Sınavlar Başlıyor: Dersler Ne Zaman İşlenecek?

Yeni Yönetmelik Değişikliği

Milli Eğitim Bakanlığı, liselerde ve ortaokullarda ortak sınav uygulamasını başlatma kararı aldı. Bu yeni uygulama, ülke genelinde, il genelinde ve okul düzeyinde olmak üzere üç farklı ortak sınavı içeriyor.

Dersler Sınav Haftasında İşlenecek

Liselerde ortak sınav haftasında derslerin işlenip işlenmeyeceği konusundaki soruya cevap, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül tarafından verildi. Bülbül, bu yeni uygulamayla birlikte sınav tarihlerinin öğretim yılı başında okullar tarafından e-Okul üzerinden ilan edileceğini belirtti. Ayrıca, sınav haftasında derslerin işlenmeye devam edeceğini ifade etti.

liselerde-ortak-sinavlar-ne-zaman-ve-nasil-yapilacak.jpg

Soru Türleri ve Daha Fazlası

Öte yandan, bu ortak sınavlarda kullanılacak soruların açık uçlu veya kısa cevaplı sorulardan oluşacağını, çoktan seçmeli, doğru yanlış veya eşleştirme gibi soruların bu sınavlarda yer almayacağını vurguladı.

Bu değişikliklerle birlikte liselerde ve ortaokullarda sınavların nasıl gerçekleşeceği ve derslerin nasıl işleneceği konusunda net bir yol haritası çizilmiş oldu. Öğrenciler ve veliler, sınavların tarihlerini öğretim yılı başında takip edebilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.