MEB bursluluk sonuçları ve başvuru detayları

MEB bursluluk sonuçları ve başvuru detayları
MEB bursluluk sonuçları ve başvuru detayları

Bursluluk Sınav Sonuçları MEB.GOV.TR 2023

Bursluluk sınavı sonuçları merakla bekleniyor! Milli Eğitim Bakanlığı, 22 Eylül 2023 tarihinde bursluluk sınav sonuçlarını açıklayacak. Sonuçlar, MEB'in resmi internet sitesi "www.meb.gov.tr" üzerinden erişilebilir olacak. Peki, bu sınavı kazanan öğrenciler ne zaman ve nasıl burs almaya hak kazanacaklar?

Bursluluk Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Burs ya da yatılı eğitim hakkı kazanan öğrenciler sonuçları "http://www.meb.gov.tr" adresinde bulabilirler. Sonuçlar ilan edildikten sonra, okul müdürlükleri öğrenci velilerinin talepleri doğrultusunda "Sınav Sonuç Belgesi"ni elektronik ortamda alıp mühür ve imza ile onaylayarak öğrenci velilerine veya öğrencilere teslim edecekler.

Bursluluk Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Bursluluk başvuruları ve burs ödemeleri, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği'ne göre yapılacaktır. Bursluluk sınavını kazanıp kayıt yaptıran öğrenciler, Ekim ayı başından itibaren burslarını almaya hak kazanacaklar.

meb-bursluluk-sonuclari-ve-basvuru-detaylari.jpg

Parasız Yatılılık ve Burs İçin Kontenjan Dağılımı Nasıl Olacak?

Bursluluk kontenjanları her yıl belirli kriterlere göre dağıtılacaktır. Bu kontenjanlar şu şekilde dağıtılacak,

  • %10'u "Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrencilere"
  • %5'i Bakanlığa bağlı resmî okul veya kurumlarda çalışan öğretmenlerin çocuklarına
  • %5'i ailesinin yerleşim biriminde ortaokul bulunmayan öğrencilere
  • %30'u "6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerden Etkilenen Öğrencilere"
  • %50'si yukarıdaki kriterlere uymayan diğer öğrencilere

Burslar Ne Zaman Ödenecek?

Öğrenci bursları, kayıt tarihi izleyen Ekim ayı başından itibaren ödenmeye başlanacaktır.

Parasız Yatılılık ve Burs Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bursluluk sınavını kazanan öğrenciler, parasız yatılılığa yerleştirildiklerinde ayrıca burs alamazlar. Bu durum, 2684 sayılı İlköğretim ve Ortaöğretimde Parasız Yatılı veya Burslu Öğrenci Okutma ve Bunlara Yapılacak Sosyal Yardımlara İlişkin Kanun'un 7. maddesi gereği belirtilmektedir.

Sınav Sonuçlarına İtiraz Nasıl Yapılır?

Sorulara, cevap anahtarlarına ve sınav sonuçlarına yapılacak itirazlar, Bakanlıkça yayımlanmasından itibaren en geç 5 takvim günü içerisinde ÖDSGM resmî internet sayfasında (http://odsgm.meb.gov.tr) yer alan e-itiraz bölümünden elektronik olarak veya yazılı olarak ÖDSGM'ye yapılabilecektir. İtirazlar için ayrıca bir ücret ödenmesi gerekecektir.

Bursluluk sınav sonuçlarına ve burs başvuru detaylarına dair önemli bilgilere bu yazımızda yer verdik. Başarılı öğrencilere burs verilmesi, eğitimde fırsat eşitliği sağlama amacını taşıyor. Sonuçları heyecanla bekleyen öğrencilere başarılar dileriz. Unutmayın, eğitim geleceğin anahtarıdır!