MEB öğrencilere yeni tedbirler getiriyor! Neler değişiyor?

MEB öğrencilere yeni tedbirler getiriyor! Neler değişiyor?
MEB öğrencilere yeni tedbirler getiriyor! Neler değişiyor?

MEB Öğrencilere Yeni Tedbirler Getiriyor!

Önleme, Müdahale ve Yönlendirme Komisyonları Kuruluyor!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselerde sınıf tekrarı ve devamsızlık riski taşıyan öğrencilere karşı önlemler almak üzere "önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonları" kuracak. Bu komisyonlar, öğrencilerin eğitim süreçlerini daha yakından takip edecek ve gerekli müdahaleleri yapacaklar.

Sınıf Geçme Düzenlemeleri Değişiyor!

Yeni düzenlemelere göre, öğrenciler yıl sonu ortalamalarını 50 olarak tutacaklar, ancak en fazla bir zayıf dersle birlikte doğrudan sınıf geçebilecekler. Önceki uygulamada ise öğrenciler birden fazla dersten ortalamayla sınıf geçebiliyorlardı. Ayrıca, öğrenciler en fazla üç dersten sorumlu olarak sınıf geçebilecekler. Dört dersten zayıf not alan öğrenciler ise sınıf tekrarı yapacaklar. Bu düzenleme sadece bu yıl 9. sınıflarda uygulanacak ve diğer sınıflar mevcut yönetmeliklere tabi olacaklar.

meb-ogrencilere-yeni-tedbirler-getiriyor-neler-degisiyor.jpg

Devamsızlıkla Mücadele

Özürsüz devamsızlık yapan öğrencilere her bir devamsızlık günü için bir saat ek sosyal sorumluluk görevi getirildi. Ayrıca, okullarda "önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonları" kurularak devamsızlık ve sınıf tekrarı riski taşıyan öğrencilere yönelik tedbirler alınacak. Bu komisyonlar, öğrencilerin öğrenme kayıplarını analiz edecek, gerekli müdahaleleri yapacak ve veli-öğrenci-yönetim işbirliği içinde hareket edecekler.

MEB'in bu yeni tedbirleri, öğrencilerin eğitimlerini daha verimli ve düzenli bir şekilde sürdürebilmelerine katkı sağlayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.