MEB Örnek Ölçme Araçları Listesini Yayımladı! Okul öncesi, ilkokul 1, 2, 3 ve 4. Sınıflara Sürekli Takip!

MEB Örnek Ölçme Araçları Listesini Yayımladı! Okul öncesi, ilkokul 1, 2, 3 ve 4. Sınıflara Sürekli Takip!
MEB tarafından yayınlanan bu araçlar ile süreç odaklı öğrenme yaklaşımı ile öğrenci gelişimine katkı sağlanacak.

Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye'deki ilkokullarda ölçme ve değerlendirme çalışmalarını daha etkili bir şekilde yönlendirmek amacıyla "süreç odaklı" bir öğrenme yaklaşımını ortaya çıkardı.

Bu kapsamda, biçimlendirici değerlendirmeye dayalı örnek ölçme araçları yayımlanarak öğrenci gelişimini izleme ve değerlendirme süreçlerine önemli bir katkı sağlanacak.

MEB, bu yaklaşımın öğrenci başarısını artırmak ve öğrenme sürecini daha etkili hale getirmek amacıyla benimsendiğini açıkladı. Biçimlendirici değerlendirme süreci, ders etkinliklerinin ayrılmaz bir parçası olarak kullanılarak öğrencilere anında geri bildirim sunma fırsatı tanımaktadır.

Bu da, öğrencilerin güçlü yönlerini vurgulamalarına ve zayıf yönlerini geliştirmelerine yardımcı olacak. Ayrıca öğretmenlere de öğrencilerin ilerlemelerini yakından takip etme imkanı sağlamaktadır.

Okul öncesi, ilkokul 1, 2, 3 ve 4. Sınıflara sürekli takip!

okul-oncesi-ilkokul-1-2-3-ve-4-siniflara-surekli-takip.jpg

Biçimlendirici değerlendirmeye yönelik olarak ilgili mevzuatta yer alan hükümler doğrultusunda, özellikle okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda öğrencilerin akademik ve sosyal gelişiminin takibi sürekli olarak yapılacaktır. Bu takip, öğretmenler tarafından bireysel ve grup etkinliklerine katılım gözlem formları, oyun temelli değerlendirmeler ve görevlerin yerine getirilmesi amacıyla kullanılan ölçme araçlarıyla gerçekleştirilecektir.

Bu araçlar ile ek olarak; Türkçenin doğru ve güzel kullanımını geliştirmek, 'dinleme, konuşma, okuma ve yazma' becerilerinin izlenmesi sağlanmış olunacak.

MEB proje için bu biçimlendirici değerlendirme sürecini desteklemek ve öğrenci başarısını artırmak için "Biçimlendirici Değerlendirme Etkinlik Örnekleri" hazırlayarak öğretmenlere rehberlik etmeyi amaçlıyor. Bu örnek ölçme araçları, bundan sonra da benzer şekilde hazırlanarak öğretmenlere ve eğitimcilerimize sunulmaya devam edecektir.