MEB sağlık karnesi programı ile Türkiye genelinde sağlıklı bir geleceğe adım!

MEB sağlık karnesi programı ile Türkiye genelinde sağlıklı bir geleceğe adım!
MEB sağlık karnesi programı ile Türkiye genelinde sağlıklı bir geleceğe adım!

Öğrencilerin Sağlığını Artırmak İçin Yeni Bir Program
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin fiziksel sağlığını ve uygunluğunu artırmayı hedefleyen heyecan verici bir programa start veriyor! Bu program, gençlerimizi sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmeye teşvik etmeyi ve fiziksel aktivitelere katılımı artırmayı amaçlamaktadır.

Kimleri Kapsıyor?
Program, Türkiye genelinde resmi ve özel okullarda eğitim gören tüm ortaokul ve lise öğrencilerini içeriyor. Beden eğitimi ve spor dersi öğretmenleri tarafından yürütülecek olan bu inisiyatif, öğrencilere fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemelerine yardımcı olacak.

meb-saglik-karnesi-programi-ile-turkiye-genelinde-saglikli-bir-gelecege-adim.jpg

Programın Hedefleri
Fiziksel Becerilerin Geliştirilmesi, Öğrencilere fiziksel etkinliklerde gerekli becerileri kazandırmak.

Fiziksel Aktivite Alışkanlığı Kazandırma, Öğrencileri düzenli fiziksel aktivite yapmaya teşvik etmek.

Sağlıklı Yaşam Tarzını Destekleme, Öğrencilere sağlıklı yaşam alışkanlıklarını benimsemeleri için bilgi, beceri ve tutum geliştirmek.

Değerlendirme ve Takip
Programın bir parçası olarak, öğrencilerin fiziksel uygunluğunu değerlendirmek amacıyla yılda iki kez (eğitim-öğretim yılı başında ve sonunda) ölçümler yapılacaktır. Bu ölçümler arasında mekik sayısı, şınav sayısı, otur-uzan esneklik ölçümü, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu gibi önemli veriler yer almaktadır. Elde edilen bu veriler, özel bir e-okul modülüne kaydedilecek ve süreç öğrenci ve okul düzeyinde izlenecektir.

Başlangıç Tarihi
Programın 2023-2024 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde başlaması planlanmaktadır. Beden eğitimi ve spor dersi öğretmenleri, 15 Eylül - 15 Ekim tarihleri arasında öğrencilere ait fiziksel uygunluk ölçümlerini gerçekleştirerek verileri e-okul modülüne gireceklerdir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.