MEB yeni bir adım attı!

MEB yeni bir adım attı!
MEB yeni bir adım attı!

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta yaşanan depremlerin etkilediği 11 ilde, MEB Arama ve Kurtarma Birimi (AKUB) ekiplerinin eğitimini güçlendirmek amacıyla 10 ilde AFAD ile iş birliği yaparak eğitim merkezleri kuracak.

Bu adım, 2021 yılının "Afet Eğitim Yılı" olarak ilan edilmesi ve MEB'in AFAD ile koordineli çalışmalar yapmak üzere öğretmenlerden oluşan MEB AKUB'u kurmasıyla başladı.

Milli Eğitim Bakanlığından Yeni Bir Adım! Milli Birlik ve Beraberliği Güçlendirmek İçin İş Birliği

MEB AKUB, öğrencilere, öğretmenlere ve velilere yönelik bilgilendirme faaliyetleri düzenleyerek, afet ve acil durum ekiplerine eğitim vererek, yarışmalar, eğitimler ve seminerler düzenleyerek çeşitli alanlarda çalışmalar yürütmektedir.

81 ilde 25 asil ve 5 yedek gönüllü ile başlayan AKUB, depremlerin ardından 5 bin üyeye ulaşmıştır.

MEB AKUB ekipleri, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş depremlerinde arama kurtarma ve lojistik destek çalışmalarına katılmış ve çeşitli görevler üstlenmiştir.

Bu olayın ardından MEB, ekiplerin eğitimine hız vermiş ve AFAD tarafından 81 AKUB liderine "Depremde Arama Kurtarma Eğitici Eğitmenliği Kursu" düzenlenmiştir.

MEB, AKUB operasyon kabiliyetlerini artırmak için Dağcılık ve Oryantring Federasyonları ile iş birliği yapacak ve çeşitli eğitim, tatbikat, yarışma ve etkinlikler düzenleyecektir.

Ankara, İstanbul, İzmir, Rize, Erzurum, Sivas, Adana, Bursa, Antalya ve Diyarbakır'da 10 ilde AFAD iş birliğiyle eğitim merkezleri kurularak öğretmenlere depremde arama kurtarma eğitimleri verilecektir.

Bakanlık, MEB AKUB üye sayısını 10 bine çıkarmayı hedeflemekte olup, ayrıca AFAD iş birliği ile "Okulum Afete Hazır Yarışması" planlamaktadır ve yarışmanın final etabı için hazırlıklar devam etmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.