MEB'den açıklama: Mesleki Eğitim Merkezlerinde yeni alanlar açılıyor!

MEB'den açıklama: Mesleki Eğitim Merkezlerinde yeni alanlar açılıyor!
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Merkezlerinde açılacak iki yeni alan ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre Mesleki Eğitim Merkezlerinde siber güvenlik ve yenilenebilir enerji teknolojileri alanları açılacak.

Ortaöğretim seviyesinde bulunan Mesleki Eğitim Merkezlerinde çok sayıda öğrenci eğitim görüyor. Tüm illerde bulunan bu okullarda öğrenciler çeşitli meslek alanlarında eğitim alma fırsatına erişiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamaya göre bu eğitim merkezlerinde yeni iki alan açılacak.

Mesleki Eğitim Merkezlerinde 30'dan fazla alan ve 180'den fazla dalda eğitim sağlanıyor. Gerekli şartları sağlayan öğrenciler bu eğitim merkezlerinde eğitimlerini tamamlayarak ustalık belgesinin yanı sıra mesleki ve teknik anadolu lisesi diploması sahibi olabiliyor.

MEB tarafından yapılan yeni açıklamaya göre bu eğitim merkezlerine hangi alanlar eklenecek? Konu hakkında detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Artık Mesleki Eğitim Merkezlerinde "siber güvenlik" ve "yenilenebilir enerji teknolojileri" alanları da olacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 3308 sayılı Mesleki Eğtiim Kanunu'na göre çıraklık eğitimi uygulamalarına dahil edilen ya da isminde değişiklik yapılan alan ve dalların listesi Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından belirtildi.

Yeni düzenlemeye göre artık Mesleki Eğitim Merkezlerinde "siber güvenlik" ve "yenilenebilir enerji teknolojileri" alanları da olacak. Yapılan gelişme ile Mesleki Eğitim Merkezlerinde bu alanlar altında eğitim verilecek dallar ise "Siber Güvenlik" ve "Güneş Panel Entegre Sistemleri" olarak belirlendi.

İzabe dalının ismi değiştirildi

Yeni açılan bu alanların yanı sıra bir dalın isminde de değişikliğe gidildi. Metalürji alanında yer alan "izabe" dalının yeni ismi "izabe ve haddecilik" olarak kararlaştırıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.