MEB’den ilkokul 1, 2, 3 ve 4. Sınıflara devrim gibi karar geldi!

MEB’den ilkokul 1, 2, 3 ve 4. Sınıflara devrim gibi karar geldi!
Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokul öğrencilerini doğrudan ilgilendiren önemli bir karar alındığı bildirildi.

Millî Eğitim Bakanlığınca yeni eğitim ve öğretim yılından geçerli olmak üzere ilkokul 1, 2, 3 ve 4. Sınıflarındaki eski sistem kaldırılacak. İşte alınan yeni karara dair güncel gelişmeler…

İlkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda Test Sınavlarının Kaldırılması Kararı!

MEB ilkokul 1,2,3 ve 4. sınıflara dair test sınavlarının kaldırılması kararı aldı. Bu kararla birlikte öğrenciler artık bu sınıflarda test sınavına tabi tutulmayacaklar. Ancak yazılı sınavlar devam edecektir.

MEB Kararının Gerekçesi Nedir?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bu kararın arkasındaki gerekçeyi açıkladı. Bakan Tekin tarafından yapılan ifadeye göre; lisans mezunu kişilerin bile dilekçe yazma konusunda sıkıntı yaşadığını ve anadil konusunda yetersiz olduğumuzu ifade edildi.

Bu kararın ise öğrencilerin anadilini daha iyi öğrenmelerini ve ifade etmelerini teşvik etmek amacıyla alındığını belirtmektedir.

Bakan Tekin, ayrıca yabancı dil öğrenememizin sebebini anadili doğru ve yeterli bir şekilde anlayamamak ve anadilde yetkinliğin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Uzmanlar Bu Karara Ne Diyor?

mebden-ilkokul-1-2-3-ve-4-siniflara-devrim-gibi-karar-geldi.jpg

Uzmanlar tarafından alınan bu önemli karar için ortaya atılan ifadelere baktığımızda; ilkokul 1 ve 2. sınıflar için sınav uygulamasının kaldırılmasının doğru bir adım olduğudur. Ancak 2 ve 3. sınıflarda sınav uygulanmasının uygulanması gerektiği yönündedir.

Bu karar, öğrencilerin daha fazla anadil yetkinliği kazanmalarını teşvik etmek ve pedagojik açıdan daha uygun bir eğitim yaklaşımını yansıtmak amacıyla alındığı belirtilmekte.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.