MEB'den Öğrencilere Yeni Eğitim Düzenlemesi: İşte Detaylar!

MEB'den Öğrencilere Yeni Eğitim Düzenlemesi: İşte Detaylar!
Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere 2023- 2024 eğitim yılı için yeni tedbirler geliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından liselerde sınıf tekrarı ve devamsızlık riski taşıyan öğrencilere karşı önlemler almak için "önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonları" kurma kararı aldı.

MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu, yeni yönetmelik değişiklikleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu açıklama ile öğrencilerin sınıf geçme düzenlemelerinin revize edildiğini ve bu yeni düzenlemelerin kademeli olarak uygulanacağını bildirdi.

İşte Yeni Düzenlemeler!

mebden-ogrencilere-yeni-egitim-duzenlemesi-iste-detaylar.webp

Öğrenciler, yıl sonu ortalamalarını artık 50 olarak kabul edecekler.

En fazla bir zayıf dersle birlikte doğrudan sınıf geçebilecekler. Önceki uygulamada öğrenciler birden fazla dersten ortalamayla sınıf geçebiliyorlardı.

Öğrenciler en fazla üç dersten sorumlu olarak sınıf geçebilecekler. Dört dersten zayıf not alan öğrenciler ise sınıf tekrarı yapacaklar.

Bu düzenleme, bu yıl sadece 9. sınıflarda uygulanacak. Diğer sınıflar ise mevcut yönetmeliklere tabi olacak.

Devamsızlıkla ilgili olarak, özürsüz devamsızlık yapan öğrencilere her bir devamsızlık günü için bir saat ek sosyal sorumluluk görevi getirilecek.

Önleme, Müdahale ve Yönlendirme Komisyonları Kurulacak!

Okullarda kurulacak olan "önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonları," devamsızlık ve sınıf tekrarı riski taşıyan öğrencilere yönelik tedbirler alacak.

Bu komisyonlar sayesinde; öğrencilerin öğrenme kayıplarını analiz edecek, gerekli müdahaleleri yapacak ve veli-öğrenci-yönetim işbirliği içinde hareket edecekler