MEB'in i̇lkokullarda sınav yerine nasıl bi sistem gelecek!

MEB'in i̇lkokullarda sınav yerine nasıl bi sistem gelecek!
MEB'in i̇lkokullarda sınav yerine nasıl bi sistem gelecek!

Öğrenci Gelişim Dosyası ile Yeni Bir Bakış Açısı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokullardaki ölçme-değerlendirme yaklaşımını kökten değiştiriyor. Artık öğrencilerin performansını sınavlarla değil, "öğrenci gelişim dosyası" ile değerlendirecekler. İşte bu yenilikçi yaklaşımın detayları:

Süreç Odaklı Ölçme ve Değerlendirme

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül'e göre, MEB artık sonuçlara değil sürece odaklanıyor. Öğrencilerin öğrenme süreçlerini değerlendirmenin öncelikli hedef olduğunu belirtiyor. Öğretmenler, dersler sırasında sürekli ölçme faaliyetleri düzenleyecekler. Öğrencilerin gelişim dosyaları, bu süreçleri izlemek için kullanılacak.

mebin-ilkokullarda-sinav-yerine-nasil-bi-sistem-gelecek.jpg

Durum Değerlendirmesi Önemli Hale Geliyor

Bülbül, okullarda artık "durum değerlendirmesi" teriminin sıkça duyulacağını söylüyor. Öğrencinin nereden başladığına ve nereye geldiğine odaklanmak, sınav sonuçlarından daha anlamlı bir ölçme biçimidir.

Türkçe Becerileri Özel Ölçme Araçlarıyla Değerlendirilecek

MEB, özellikle Türkçe becerilerini geliştirmeye yönelik 4 farklı beceriyi ölçmek için özel ölçme araçları kullanacak. Türkçe öğretimine daha fazla vurgu yapılacak ve öğrencilerin yazma, dinleme, konuşma ve düşünme becerileri geliştirilecek.

Sınav Hazırlığından Ziyade Anlama Odaklı Eğitim

Bülbül, öğrencilerin sınav başarısı için sürekli soru çözmek yerine, anlama ve düşünme becerilerini geliştirmeleri gerektiğine vurgu yapıyor. Öğrencilerin okuduğunu anlayabilme ve problem çözebilme yeteneklerinin sınav başarısını belirlediğini belirtiyor.

Öğretmenlere Destek

MEB, öğretmenlere bu yeni ölçme sistemini uygulamaları konusunda destek olacak. Öğretmenler, öğrenci gelişimini nasıl izleyeceklerine dair rehberlik ve örnek materyallerle donatılacaklar.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.