Milli Eğitim Bakanı ÇEDES Projesini 'Sosyal Kulüp' Olarak Savundu!

Milli Eğitim Bakanı ÇEDES Projesini 'Sosyal Kulüp' Olarak Savundu!
Milli Eğitim Bakanı tarafından gelen açıklama ile ÇEDES Projesi 'Sosyal Kulüp' şeklinde savunuldu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) Projesi'ne ilişkin verilen önergeye verdiği yanıtta, projenin öğrencilere değerler eğitimi veren bir "okul dışı kulüp çalışması" olduğunu savundu.

Ancak, projenin içeriği ve din görevlilerinin rolü konusunda tartışmalar devam ediyor.

ÇEDES Projesi Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlanan ÇEDES Protokolü, öğrencilere milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerleri benimsetmeyi amaçlayan bir işbirliği projesidir.

ÇEDES Projesinde Din Görevlilerinin Rolü Nedir?

Din Görevlilerinin Rolü Protokol kapsamında "manevi danışman" olarak görevlendirilen vaizler, Kuran kursu hocaları gibi din görevlileri, MEB okullarındaki öğrencilere "değerler eğitimi" vermekle görevlendirilmiştir.

CHP’den ÇEDES için Soru Önergesi

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e yöneltilen soruları içeren bir önerge sunmuştur. Önerge, projenin din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden farkını ve görevlendirilen kişilerin pedagojik formasyonunu sorgulamaktadır.

Milli Eğitim Bakanından Önergeye Yanıt!

Bakan Tekin, ÇEDES Projesini "okul dışı bir kulüp çalışması" olarak tanımlayarak, projenin veli iznine bağlı olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca, projenin öğretim programındaki kök değerleri kapsadığını belirtmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.