Milli Eğitim Bakanı Tekin'den Yabancı Dil Eğitimi İçin Açıklama!

Milli Eğitim Bakanı Tekin'den Yabancı Dil Eğitimi İçin Açıklama!
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yabancı dil eğitimi konusundaki önemli sorunlara dikkat çekerek açıklamalarda bulundu.

Bakan Yusuf Tekin tarafından yabancı dil eğitimi konusunda çok önemli konulara değindi. Konuyla yakından ilgilendiklerini belirten Bakan Tekin, geçmiş dönemlerde yapılan araştırmaları incelediklerinden bahsetti. Tekin ayrıca; yabancı dil eğitimine neden bu kadar önem verdiklerini açıkladı.

Tekin, yabancı dil eğitimine odaklanmalarının ardında yatan sebepleri şu şekilde ifade etti: "Bu, bizim çok kafa yorduğumuz bir konu. Daha önceki dönemlerimizde bununla ilgili kaç tane araştırma okudum sayısını bilmiyorum.

Bakıyoruz, 12 yıllık zorunlu eğitim süresi içerisinde OECD ortalamaları için söylüyorum, ortalama bir ülkenin ikinci bir dil için ayırdıkları zamana bakıyorum, biz neredeyse iki katı veriyoruz. Materyal diyorsunuz, aşağı yukarı bütün ülkelerde uygulanan materyaller bizde.

Ders kitapları keza. Öğretmenlerimiz iyi bir üniversiteden mezun, yabancı dili iyi. Neden olmuyor? Bu konuyla ilgilenen kişilerle konuştuğumuzda vardığımız nokta şu:"

5. sınıflarda yoğunlaştırılmış yabancı dil eğitimi projesi!

milli-egitim-bakani-tekinden-yabanci-dil-egitimi-icin-aciklama.jpg

Bakan Tekin, birinci dilin yeterince öğrenilememesi durumunda ikinci dilin öğrenilmesinin zorluklar yarattığını vurguladı. Ayrıca, ikinci dil öğrenme için en uygun zaman aralığının ne olduğu konusundaki araştırmalardan bahsetti. Bu bağlamda, pilot bir uygulamaya da değinen Bakan Tekin, 5. sınıflarda yoğunlaştırılmış yabancı dil eğitimi projesinin test edildiğini ve sonuçlarının şu an analiz edildiğini belirtti.

Bu projenin, öğrencilere daha etkili bir yabancı dil eğitimi sağlamak amacıyla hayata geçirildiğini açıkladı. Pilot uygulamanın sonuçlarına bakarak, 5. sınıfta yoğunlaştırılmış bir yabancı dil eğitimi verilmesi hedeflerini dile getirdi.