Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında detaylı açıklama!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında detaylı açıklama!
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Anayasa Mahkemesi'nin Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu altı maddesiyle iptal etmesi sonrasında konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte Bakan Tekin'in görüşleri ve süreç hakkındaki detaylar.

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda Yaşanan Değişiklikler ve Bakan Tekin'in Açıklamaları

Öğretmenlik Meslek Kanunu, Anayasa Mahkemesi tarafından altı maddesi iptal edildiği haberiyle gündeme gelmişti. Bu önemli gelişme sonrasında Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu ve süreci aydınlattı.

Bakan Tekin'in İlk Açıklaması

Yusuf Tekin, yeni dönemin başladığı ilk gün, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun iptaline dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin, hala gerekçeli kararı beklediklerini ifade etti ve bu konuda alınacak tedbirleri ve olası yasalaşma sürecini değerlendireceklerini söyledi.

Bakan Tekin'den Gelen Son Açıklamalar

Bakan Tekin'in konuyla ilgili son açıklamaları şu şekildedir, "Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili bir süreç var. Anayasa Mahkemesi tarafından kanunun bazı hususları iptal edildi. Bu konuda gerekçeli kararı bekliyoruz, sonrasında bu konudaki tedbirlerimizi alacağız. Bir yasalaşma gerekiyorsa yasa açısından gerekmiyorsa da kendi mevzuatımız açısından değerlendirip öğretmenlerin taleplerini karşılayacağız."

AYM'nin İptal Ettiği Maddeler

Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği maddeler şunlardır,

  1. Kanun'un 5. maddesinin (3) numaralı fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan '...Adaylık Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda...' ibaresi.
  2. Kanun'un 5. maddesinin (4) numaralı fıkrasının (ç) bendi (Aday öğretmenler için öngörülen Aday Öğretmen Yetiştirme Programına mazeretsiz olarak katılmayanlar ile bu program sonunda Adaylık Değerlendirme Komisyonunca yapılan değerlendirmede başarısız olanların).
  3. Kanun'un 5. maddesinin (6) numaralı fıkrası (Aday öğretmenlerin adaylık sürecinde yetiştirilmelerine esas Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ve Adaylık Değerlendirme Komisyonunun oluşumu, aday öğretmenlik sürecine ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir).
  4. Kanun'un 6. maddesinin (1) numaralı fıkrasının (b) bendi (Mesleki gelişim alanlarında uzman öğretmenlik için öngörülen asgari çalışmaları tamamlamış olan).
  5. Kanun'un 6. maddesinin (2) numaralı fıkrasının birinci cümlesinde yer alan '...ve mesleki gelişim alanlarında başöğretmenlik için öngörülen çalışmaları tamamlayanlar...' ibaresi;
  6. Kanun'un 6. maddesinin (8) numaralı fıkrası (Öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarında ilerlemeye ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir).

Bu gelişmelerin ardından Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yapılacak değişiklikler ve alınacak tedbirler merakla beklenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.