Milli Eğitim Bakanlığı güvenlik tedbirleri neler?

Milli Eğitim Bakanlığı güvenlik tedbirleri neler?
Milli Eğitim Bakanlığı güvenlik tedbirleri neler?

Okul Güvenliği İçin Önemli Adımlar

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 eğitim öğretim yılına hazırlık kapsamında, okullarda güvenlik tedbirlerini artırmak için yeni bir resmi yazı gönderdi. İşte bu önemli yazının ayrıntıları...

Eğitim ve Güvenlik Projesi İşbirliği

Bu resmi yazıda, okullarda alınacak önlemlere ilişkin ilgili genelgeler ve protokollerin Millî Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı iş birliği protokolünde yer aldığı hatırlatılmaktadır.

Çocukların Güvenliği Ön Planda

Çocukların eğitim süreçlerinin güvenliğine yönelik koruyucu ve önleyici hizmet ve tedbirlerin artırılmasına yönelik iş birliği protokolü uygulama kılavuzu çerçevesinde, il yürütme kurulu toplantı tutanakları, en geç 27 Eylül mesai bitimine kadar Millî Eğitim Bakanlığına iletilmelidir.

milli-egitim-bakanligi-guvenlik-tedbirleri-neler.png

Okul Güvenliği Önlemleri

2023-2024 eğitim öğretim yılı başlangıcında okullarda, güvenlik tedbirleri alınacaktır. Okula giriş çıkış saatlerinde okul çevresi trafiği, kolluk kuvvetleri ile koordineli şekilde kontrol altına alınacaktır.

Veli Görüşmeleri ve Ziyaretçi Kayıtları

Veli görüşmeleri konusunda, görüşme planlarına uygun olarak okula gelen veliler ile ziyaretçilerin kayıtları tutulacak, belirlenen sürelerle sınırlı olmak kaydıyla gerekli kontroller sağlanacaktır.

Öğrenci Güvenliği Önemli

Okul çevresinde öğrencilere yönelik tehlike oluşturabilecek zararlı madde satışı, tehlikeli alanlar ve metruk binalarla ilgili tedbirler alınacaktır.

Fiziki Şartlar ve Siber Güvenlik

Okul bahçelerinde ve oyun alanlarında bulunan her türlü oyun, spor araçları ile iş ekipmanları kontrol edilerek tehlike arz etmeyecek şekilde gerekli önlemler alınacaktır. Ayrıca, siber güvenlik konusunda koruyucu ve önleyici tedbirler alınacak, öğretmen ve öğrenciler konu hakkında bilgilendirilecektir.

Engelli Dostu Okullar

Okul fiziki şartları "engelli dostu" şartlarına uygun hâle getirilerek çalışanlar bu anlamda bilgilendirilecektir.

Okul Servis Araçları ve Seyyar Satıcılar

Okul servis araçları ile okula gelen çocukların iniş ve binişteki kontrolleri nöbetçi öğretmen/idareci tarafından yapılarak gerekli güvenlik tedbirleri alınacaktır. Ayrıca, okul önlerinden seyyar satıcıların uzaklaştırılması konusunda belediyeler ile iş birliği yapılarak gerekli denetimler sağlanacaktır.

Kamera ve Alarm Sistemleri

Okul bina ve eklentilerinde, kamera ve alarm sistemleri asgari teknik gereklere uygun donanıma ve teknolojiye sahip biçimde kurularak okul çevre ve alan güvenliğinin kamera izleme, kayıt ve takip süreçleri yönetilecektir.

Bu güvenlik tedbirleri, çocukların eğitim süreçlerini daha güvenli ve sağlam bir şekilde sürdürebilmeleri için atılan önemli adımlardır. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim alanında güvenliği her zamankinden daha fazla önemsemekte ve bu doğrultuda adımlar atmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.