Milli Eğitim Bakanlığı liselerde sınavlarda köklü değişiklikler getiriyor!

Milli Eğitim Bakanlığı liselerde sınavlarda köklü değişiklikler getiriyor!
Milli Eğitim Bakanlığı liselerde sınavlarda köklü değişiklikler getiriyor!

Daha Adil ve Verimli Sınavlar

Yeni yönetmelikte liselerde sınıf tekrarı, devamsızlık ve açık öğretime geçişlere ilişkin hükümlerin yanında yeni maddeler de bulunuyor. Öğrencilerin sınavlarının artık test usulü değil, cevaplarını kendi oluşturduğu ve farklı bilişsel düzeylerdeki kazanımları ölçen yazılı yoklama şeklinde yapılacak. Artık liselerde tüm kademelerde sınavlar, klasik ölçme yöntemleri ile yapılacak.

Türk Dili ve Edebiyatı Derslerinde Büyük Değişiklikler

Türk dili ve edebiyatı dersleri, dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçecek şekilde yazılı ve uygulamalı olarak yapılacak. Bu, yabancı dilde 4 dil becerisini ölçen sınav usulüne göre yapılacak.

E-Portföy ve Sosyal Sorumluluk Programı

Öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre sosyal sorumluluk programı kapsamındaki çalışmalara katılımları ve yapılan çalışmaların sertifika veya belgeye dayalı olarak e-portföyo sistemi ile kayıt altına alınması teşvik edilecek.

Şube Sayıları ve Nakil İmkânları

9. sınıflar için açılacak şube sayısı, spor liseleri için en fazla 5'i, güzel sanatlar liseleri için her bir alan için 2'şer şubeyi geçemeyecek. Öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları, yurtdışından gelen öğrencilerin merkezi sınav puanlarına göre yerleştirilmelerine olanak sağlayacak.

Mesleki Eğitimde Yeni Düzenlemeler

Mesleki eğitim merkezlerine ortaokulu veya imam hatip ortaokulunu bitirip kayıt olacak öğrencilerin 14 yaşını doldurmuş olma şartı getirilirken, diğer ortaöğretim kurumlarına kayıt için yaş şartı aranacak. Ancak öğrencilerin yaş şartını taşımadığı durumlarda açık ortaöğretim kurumlarına veya mesleki eğitim merkezine yönlendirilecek.

Öğretmenlerin Doğum Sonrası Görevleri

Öğretmenlere doğum sonrası analık izni sonrasındaki 2 yıl boyunca nöbet görevi verilmeyecek. Bu, daha önceki yönetmelikte doğum sonrası 1 yıl olan nöbet tutmama hakkını 2 yıla çıkarmış oldu.

Kişisel Verilerin Korunması

Öğrencilere ait kişisel verilerin işlenmesi, temel hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yürütülecek. Bu kapsamda, öğrencilere ait kişisel veriler, veli, vasi veya ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın liselerde gerçekleştirdiği bu radikal değişiklikler, eğitim sisteminin daha adil, verimli ve öğrenci odaklı hale gelmesine katkı sağlayacak

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.