Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Yeterlilikte Yeni Dönem Başlatıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Yeterlilikte Yeni Dönem Başlatıyor!
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Yeterlilikte Yeni Dönem Başlatıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Eğitim alanında önemli bir adım atarak yeni bir dönemi başlatıyor. Türkiye'nin iş gücü piyasasında güçlü adımlar atılması ve yeni istihdam fırsatlarının sunulması hedeflenerek meslek edindirme kursları için büyük bir adım atılıyor.

Bakanlık, 2024-2028 Stratejik Planı kapsamında meslek edindirme kurslarına yenilikler getiriyor. Bu kursları genişleterek, alınacak sertifikaların iş kurma ve istihdam konularında daha yetkin hale gelmesi için çalışmalar başlatıldı.

Bakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesindeki Mesleki Yeterlilik Kurumu ile iş birliği yaparak, alınan sertifikaların tüm sektörlerde geçerli olmasını sağlamak için çalışmalar yürütüyor.

Bu çalışmanın uygulanmasıyla birlikte, kursiyerler aldıkları eğitim sonucunda verilen sertifikalarla iş hayatına atılabilecek veya iş yerlerini kurabilecekler.

Bütçe Ayrıldı

Milli Eğitim Bakanlığı'na 4 yıllık süre için 482 milyon 608 bin lira bütçe ayrıldı. Bu bütçeyle eğitim programlarının çeşitliliğinin artırılması ve sertifikaların uluslararası akreditasyonunun sağlanması hedefleniyor.

Trafik ve Sürücü Eğitiminde Avrupa Standartları Getirilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, trafik ve sürücü eğitiminde Avrupa Birliği standartlarına uyum sağlamayı hedefliyor. Bu doğrultuda eğitim, sınav ve belgelendirme süreçlerinde iyileştirmeler yapılacak. Vatandaşların meslek edindirme kurslarına olan ilgisini artırmak için trafik güvenliği konusunda farkındalığı artırmak için çalışmalar yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.