Millî Eğitim Bakanlığı'ndan Önemli Duyuru! Ortak Yazılı Sınav Tarihleri Açıklandı!

Millî Eğitim Bakanlığı'ndan Önemli Duyuru! Ortak Yazılı Sınav Tarihleri Açıklandı!
Millî Eğitim Bakanlığı tüm okullara Ortak Yazılı Sınav Tarihleri ile ilgili yazıyı gönderdi.

Millî Eğitim Bakanlığı, 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri ile 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için yapılacak olan ortak yazılı sınav tarihlerini açıkladı.

Öğrenci, öğretmen ve veliler için önemli olan bu tarihler, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği çerçevesinde belirlendi.

Ortak Yazılı Sınav Tarihleri ve Detayları Nelerdir?

ortak-yazili-sinav-tarihleri-ve-detaylari-nelerdir.jpeg

  • 6. Sınıf Türkçe ve Matematik Sınavı, 26 Aralık 2023 Salı günü yapılacak
  • 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ile Matematik Sınavı ise 27 Aralık 2023 Çarşamba günü yapılacaktır.

Sınavlar, öğrencilerin akademik performanslarını değerlendirmek amacıyla düzenlenmektedir. Öğrenciler, bu sınavlarda kazandıkları deneyimler sayesinde gerçek seviyelerini belirleme fırsatına sahip olabilecekler.

Ortak yazılı sınavlar, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen sınıf düzeylerinde ve derslerde gerçekleştirilecek. Bu yılın sınavları ise 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri ve9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için uygulamaya alınacak.

Yönetmelik Çerçevesinde Sınavlar Düzenleniyor!

Ortak yazılı sınavlar, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği kapsamında düzenleniyor. Bu yönetmelik, hangi sınıf düzeyinde ve hangi derslerden sınavların yapılacağını belirlemekte. Ayrıca, il/ilçe genelinde yapılacak ortak yazılı sınavların kararları da İlçe Milli Eğitim Müdürleri Kurulu tarafından alınıyor.