Öğrenciler Sordu, Gezeravcı Uzaydan Cevapladı!

Öğrenciler Sordu, Gezeravcı Uzaydan Cevapladı!
Öğrenciler Sordu, Gezeravcı Uzaydan Cevapladı!

Türkiye’nin ilk astronotu özeliğini kazanan Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapmış olduğu deneyler ile ilgili bilgi vererek bilimsel araştırmalar için Dünyada sahip olunmayan fırsatlara imza atıyor..


Türkiye’nin merakla takip ettiği ilk Türk astronot Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki bilimsel deney çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Uzayda yaşadığı deneyimleri merak edenler ile iletişim kuran Gezeravcı, ilk canlı bağlantısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile yapmıştı. Ardından Samsun Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri ile bir canlı bağlantı gerçekleştirdi. Üniversite öğrencileri sordu, Gezeravcı ise uzaydan yanıtladı.

Öğrenciler ve akademisyenler ile arasında geçen diyaloglar ise şu şekilde gelişti;

'Uzayda Bulunmak Nasıl Bir Duygu?'
Gezeravcı: “Ay yıldızlı bayrağımızı uzayda taşımak şerefine nail olmak, tarif ötesi bir duygu. Sizlerin de desteğini burada hissetmek, benim his ve düşüncelerime paydaş olduğunuzu bilmek, mutlulukların aile ile paylaşıldığında çoğalması gibi deneyimlerimi daha da değerli hale getiriyor. Beni buraya taşıyan şanlı bayrağımızın, istasyonda asılı olduğu yerden her geçişimde, iradesi ve kararlılığı ile bu büyük adımı atan devletimizin, milletimize yaşattığı mutluluk, gurur ve heyecanı hissediyor ve ürperiyorum. Hatta yerçekimsiz ortamda olmasam, ayaklarımın yerden kesildiğini söylerdim. Ancak, bu deyimin mevcut ortamda fiziki bir karşılığı yok.”

“Uluslararası Uzay İstasyonu İle İlgili Biraz Bilgi Verebilir Misin?”


Gezeravcı: “Görev yaptığımız Uluslararası Uzay İstasyonu, dünyanın alçak yörüngesinde yer alan bir uzay üssü. Dünya yüzeyinden ortalama 400 kilometre yükseklikte, saniyede yaklaşık 8 kilometre hızla hareket eden bu uzay üssü, düşük yerçekimi ortamında bilimsel deneyler yapılmasına imkân veren bir laboratuvar görevi görüyor. Bunun yanında, eşzamanlı olarak, dünyayı gözleyebildiğimiz insanlı yapay bir uydu niteliği de taşıyor. Saatte yaklaşık 28 bin kilometre hızla, dünyanın etrafında ortalama 90 dakikada bir tam tur atıyoruz. Boyutlarına gelecek olursak, yaklaşık bir futbol sahası büyüklüğünde. 74 metreye 110 metrelik ölçüleriyle bu istasyon, insanoğlu tarafından bugüne kadar uzayda inşa edilmiş en büyük yapı olma özelliği taşıyor; ağırlığı ise yaklaşık 420 ton. ISS'i oluşturan ilk modüller, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ait roketler ve uzay mekikleri ile taşındı. Bu istasyonda, o zamandan bu yana, pek çok devlet tarafından, birçok bilimsel alanda çalışmalar ve incelemeler gerçekleştirilmiş ve halen de gerçekleştirilmeye devam ediyor. Bu açıdan bakıldığında, insanlığın barışçıl biçimde ve iş birliği içinde, geleceğini şekillendirdiği bir anıt niteliğinde diyebiliriz.” İfadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.