ÖMK Uzman/Başöğretmenlik sınavına ilişkin Eğitim-Sen talepleri!

ÖMK Uzman/Başöğretmenlik sınavına ilişkin Eğitim-Sen talepleri!
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı, Öğretmenlik Meslek Kanunu ve uzman/başöğretmenlik sınavları konusunda Eğitim-Sen talepleri masaya yatırıldı.

Eğitim-Sen ve Eğitim-İş'in Talepleri Neler?

Eğitim-Sen ve Eğitim-İş, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun ve uzman/başöğretmenlik unvanlarının iptalini talep ediyorlar.

Sendikalar ise bu tepkiyi uzman ve başöğretmenlik unvanlarına sahip olmak isteyen öğretmenlerin ve diğer tüm öğretmenlerin aleyhine kullanmak istiyorlar. Öğretmenlerin "Sınava Hayır" tepkisi, istismar ediliyor ve algı operasyonlarıyla farklı yönlere çekiliyor.

Öğretmenlerin Talepleri Neler?

Öğretmenler, genel olarak uzman ve başöğretmen olmak istiyorlar. Sınav olmadan bu unvanlara sahip olmak istiyorlar. Bu nedenle "Sınavın İptali" talepleri öne çıkıyor.

Sendikalar bu işe ne diyor?

sendikalar-bu-ise-ne-diyor.webp

2005 yılında Türk Eğitim-Sen, uzman ve başöğretmenlik sınavına karşı çıktı ve 10 yıl ve 20 yıl kıdemi dolduran öğretmenlerin bu unvanları almasını istedi.

Diğer sendikalar da benzer şekilde sınava karşı çıktılar. Eğitim-Sen, üyelerine sınava girmeme çağrısı yaparak %85'ini sınava girmemeye ikna etti.

Ancak Türk Eğitim-Sen, nihai kararın yargı tarafından verileceğini ve sınavın iptal edilmesi halinde öğretmenlerin hak kayıpları yaşayabileceğini savunarak üyelerine sınava girmelerini önerdi.

Nihayetinde ise Anayasa Mahkemesi 2011'de uzman ve başöğretmenlik unvanlarını iptal etmedi ve kariyer sistemi devam etti. Ancak sınav şartıyla başlayan bu uygulama, 2005 yılında yanlış bir şekilde başlamıştı.

2022 yılında Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda sınav şartıyla uzman ve başöğretmenlik unvanları yeniden gündeme geldi. Bu uygulama öğretmenler arasında tepkilere yol açtı. Öğretmenler sınavın iptal edilmesini ve daha makul bir yaklaşım bekliyorlar.