ÖSYM 4 Önemli Sınav Yapacak! O Sınavlar ve Detayları

ÖSYM 4 Önemli Sınav Yapacak! O Sınavlar ve Detayları
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından önümüzdeki Pazar günü heyecanla beklenen 4 farklı sınavı gerçekleştirecek. İşte bu önemli sınavlara dair tüm detaylar

ÖSYM tarafından yapılması gereken ve kişilerin kariyerlerini önemli ölçüde etkileyecek olan 4 sınava ilişkin farklı detayları bugünkü haberimizde aktardık. Önümüzdeki Pazar günü yapılacak kritik sınavlara ilişkin adayların bilmesi gereken noktalar alttaki şekliyle sıralanıyor.

1. Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2023-DUS 2.Dönem)

ÖSYM tarafından düzenlenen Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS), 15 Ekim Pazar günü yapılacak. Bu sınav, diş hekimliği alanında uzmanlık eğitimine giriş yapmak isteyen adaylar için oldukça kritik bir aşama.

2. Diş Hekimliği Yurt Dışı Yükseköğretim Diploma Denkliği Seviye Tespit Sınavı (2023-STS Diş Hekimliği 2.Dönem)

2-dis-hekimligi-yurt-disi-yuksekogretim-diploma-denkligi-seviye-tespit-sinavi-2023-sts-dis-hekimligi-2-donem.webp

Diş hekimliği alanında yurt dışında aldıkları diploma denkliği için başvuran adaylar için gerçekleştirilecek bu sınav, 15 Ekim Pazar günü adayları bekliyor. STS Diş Hekimliği sınavı, ÖSYM'nin yabancı dil sınavlarından farklı olarak elektronik ortamda yapılacak.

3. Eczacılık Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2023-EUS)

Eczacılık alanında uzmanlık eğitimine başvuran adaylar için büyük bir öneme sahip olan Eczacılık Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (EUS), 15 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek.

4. Eczacılık Yurt Dışı Yükseköğretim Diploma Denkliği Seviye Tespit Sınavı (2023-STS Eczacılık)

ÖSYM tarafından düzenlenen bu sınav, eczacılık alanında yurt dışında eğitim almış ve diploma denkliği arayan adaylar için düzenleniyor. Sınav, elektronik ortamda yapılacak ve adaylara 75 soru için 110 dakika cevaplama süresi verilecek.

Sınav Detayları Neler?

Sınavlar, ÖSYM Ankara Elektronik Sınav Merkezi’nde gerçekleşecek ve saat 10.15’te başlayacak. STS Diş Hekimliği 2. Dönem Sınavı Ankara'da, DUS 2. Dönem ise Ankara ve İstanbul'da yapılacak. Sınavlarda toplam 120 soru için adaylara 150 dakika cevaplama süresi verilecek.

Toplamda 6 bin 425 adayın katılacağı bu sınavlar için emniyet dahil 689 personel görev yapacak ve 15 farklı binada 200 salon kullanılacak.