Özel sektör öğretmenlerinden taban maaş talep ettiler! İşte Sonuçlar!

Özel sektör öğretmenlerinden taban maaş talep ettiler! İşte Sonuçlar!
Özel Sektör Öğretmenleri Ankara'da taban maaş hakları için toplandı ve bir takım talepleri dile getirdiler.

1 Ekim 2023 tarihinde, özel sektörde çalışan öğretmenler, 2014 yılında yürürlükten kaldırılan taban maaş haklarını geri almak amacıyla Ankara'da bir araya geldi. Çok sayıda eğitimcinin katılım sağladığı bu organizasyonda çok sayıda sorun dile getirildi.

Taban Maaş Hakkı İadesi Talebi!

En büyük talepleri ise Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nun ilgili maddesinin 2014 yılında yürürlükten kaldırılması sonucu taban maaş haklarının geri verilmesi oldu.

Ellerinden alınan bu hak için, özel sektör öğretmenleri sendikası öncülüğünde gerçekleşen toplantı gerçekleştirildi. Katılım ile öğretmenlerin emeklerini ve haklarını koruma çabalarının somut bir göstergesi oluştu.

Öğretmenlerin Yaşadığı Sorunlar!

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İzmir İl Temsilcisi Tülay Apak, öğretmenlerin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, öğretmenlerin aşırı ders saatleriyle çalıştırıldığı, güvencesizlik ve ötekileştirmeyle karşı karşıya kaldığı bir ortamda olduklarını ifade etti. Apak ayrıca, Milli Eğitim Bakanının açıklamalarının öğretmenleri suçladığını ve toplu iş sözleşme hakkının engellendiğini belirtti.

Gün Birlik Olma Zamanı!

Tülay Apak, sorunlara çözüm bulunmadığı takdirde kaybedecek bir şeyin kalmayacağını ve daha fazla beklemenin fayda sağlamayacağını dile getirerek, öğretmenlerin birlik olma zamanının geldiğini vurguladı.

Muhataplarının Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu belirten Apak, taban maaş taleplerini güçlü bir şekilde dile getirmenin yanı sıra ortak mücadele ve amaçlar için birlik olmanın önemine değindi.

Öğretmenlerin Tüm Talepleri Kamuoyuna Duyurulacak!

ogretmenlerin-tum-talepleri-kamuoyuna-duyurulacak.jpg

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin haklarını korumak ve iyileştirmek amacıyla Ağustos 2021'de kuruldu. Sendika, bugün Ankara'da toplanarak sorunlarını ve taleplerini Milli Eğitim Bakanlığı'na ve kamuoyuna duyuracak.

Özel öğretim kurumlarının özelleştirmelerle önünün açılması, eğitim emekçilerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için yeterli çaba gösterilmediğini gösteriyor. Öğretmenler geçim sıkıntısıyla mücadele ederken, özel öğretim kurumları öğrenci ücretlerine yüzde 65 zam yapma tehditleri savunuyor.