Tam 157 Bin İmza Toplandı! Sebebi, Ek Ders Ücretlerine Zam Yapılması İçin

Tam 157 Bin İmza Toplandı! Sebebi, Ek Ders Ücretlerine Zam Yapılması İçin
Tam 157 Bin İmza Toplandı! Sebebi, Ek Ders Ücretlerine Zam Yapılması İçin

Türk Eğitim-Sen, öğretmenlerin ek ders ücretlerine zam yapılması için 157 bin imza toplandığını ve bunların Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulduğunu duyurdu.

%100 zam talebi! Türk Eğitim-Sen sendikası, 2023-2024 eğitim yılında öğretmenlerin ek ders ücretlerine %100 zam talebiyle ortaya çıktı. Gündüz öğretimi için ek ders ücreti katsayısının 140'tan 280'e, gece öğretimi için ise 150'den 300'e çıkarılması isteniyordu.

157 bin imza, ek ders ücretlerine zam talebi için toplandı!

157 bin imza, Milli Eğitim Bakanlığı’na sunuldu. Türk Eğitim-Sen'in Türkiye genelinde başlattığı imza kampanyası sonucunda 157 bin imza toplandı ve bu imzalar Milli Eğitim Bakanlığı’na iletildi.

Türk Eğitim-Sen, Genel Sekreterleri Haydar Urfalı ile Genel Merkez Yöneticilerinin, 157 bin imzayı 09.02.2024 tarihinde Personel Genel Müdürü Bülent Çiftçi'ye ilettiğini belirtti.

Görüşmede, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin yıllık maaş zammı oranında artırıldığı ancak katsayı artışının son olarak 2006 yılında gerçekleştiği hatırlatıldı. Bu durumun dikkate alınması gerektiği vurgulandı.

Ek ders ücretlerinin günümüz ekonomik koşullarının gerisinde kaldığına dikkat çekildi. Bir sınıf öğretmeninin haftalık 12 saat ek ders aldığında net 4 bin 320 TL ek ders ücreti alabileceği, ancak bu ücretlerin artırılmadığına ve ek ders/maaş oranının düşmeye devam ettiğine işaret edildi.

TÜİK verilerine göre enflasyonun yüksek olduğu ve ekonomik zorlukların arttığı belirtildi. Bu nedenle öğretmenlerin mağduriyetinin önlenmesi için ek ders ücretlerinin güncellenmesi gerektiği vurgulandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.