Tekin Açıkladı! Mülakat Yüzde 50'ye Düşüyor! İşte Ayrıntıları

Tekin Açıkladı! Mülakat Yüzde 50'ye Düşüyor! İşte Ayrıntıları
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı bir canlı yayınında kamuya öğretmen alımlarına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakan Tekin, öğretmen atamalarında mülakat sisteminde değişiklik yapılacağını belirtti.

Mülakat ile ilgili konuda sözlerini tekrar yineleyerek; "Kendisini ifade edemeyen, bilmediğim bir kişiye çocuğunuzu emanet edemem" dedi.

Mülakat Sistemi Yüzde 50'ye Düşüyor!

mulakat-sistemi-yuzde-50ye-dusuyor.webp

Bakan Tekin, özellikle öğretmen atamalarında kullanılan mülakat sistemine değindi.

Bu konuda yapılan düzenlemeler hakkında bilgi veren Tekin, "Yüzde 100 mülakat puanı ile atanan öğretmenler bulunuyor. Ben bu puanı yüzde 50'ye düşürüyorum" şeklinde konuştu.

Mülakatın nasıl olması gerektiği konusundaki düşünülen formüllere de dikkat çeken Bakan Tekin, mülakatın nasıl yapılacağını bilenlerin mülakat komitesinden haberdar olmayacağını ve bu şekilde objektif bir değerlendirme yapılacağını vurguladı.

"Okul Yemeği Sunuyoruz!"

Ayrıca, okullardaki ücretsiz yemek uygulamasının neden askıya alındığına da açıklık getiren Bakan Tekin, "Okul yemekleri ile ilgili konuyu anlamakta zorlanıyorum. Biz zaten okul yemeği sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Yemeği sunmanın yanı sıra yemeği yeneceği ortamın alt yapısını da hazırladıklarını belirten Tekin, çalışmaların sürdüğünü ve sayının artırılacağını söyledi.

Cumhuriyetin 100. Yılında Eğitim Etkinlikleri

Bakan Tekin, son olarak Cumhuriyetin 100. yılında yapılacak etkinliklere ilişkin de bilgi verdi. Bu özel yılda eğitim sergileri ve etkinlikleri düzenlediklerini belirten Tekin, ülkenin dört bir yanında bu etkinliklerin gerçekleştirileceğini ve çalışmaların devam ettiğini ifade etti.