Türkiye'de neler değişiyor? Kız ve erkek çocukları i̇çin ayrı okullar geliyor mu?

Türkiye'de neler değişiyor? Kız ve erkek çocukları i̇çin ayrı okullar geliyor mu?
Türkiye'de neler değişiyor? Kız ve erkek çocukları i̇çin ayrı okullar geliyor mu?

Son günlerde Türkiye'de eğitim sisteminde önemli bir değişiklik olup olmayacağına dair çeşitli söylentiler dolaşmaya başladı. Bu söylentilerin odak noktasında ise karma eğitim konusu yer alıyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Karma eğitim sona mı eriyor? Kız ve erkek çocukları için ayrı okullar mı açılacak? İşte ayrıntılar.

Karma Eğitimde Değişiklik Olacak mı?

Son günlerde eğitim alanında yapılacak değişikliklerle ilgili spekülasyonlar artmış durumda. Özellikle kız ve erkek çocuklarının ayrı okullarda eğitim alabileceği iddiaları halk arasında sıkça konuşuluyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bu konudaki açıklamalarıyla merak edilen sorulara cevap verdi.

Milli Eğitim Kanunu'na Göre Durum Ne?

Bakan Tekin, Yeşil Sol Partisi Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez'in karma eğitimle ilgili sorduğu sorulara yanıt vererek, Milli Eğitim Temel Kanunu'nun "Karma eğitim" başlıklı 15. maddesindeki hükümleri hatırlattı. Kanunun ilgili maddesine göre, "Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir." hükmü bulunmaktadır. Yani, ihtiyaç halinde kız ve erkek öğrenciler için ayrı okulların açılmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

turkiyede-neler-degisiyor-kiz-ve-erkek-cocuklari-icin-ayri-okullar-geliyor-mu-002.png

Bakan Tekin'in Vurgusu! Kız Çocuklarının Eğitimi

Bakan Tekin, bu konuyla ilgili daha önce yaptığı bir açıklamada, kız çocuklarının okullaşmasının önemli bir hedef olduğunu vurguladı. Ailelerin çocuklarını okula göndermeme nedenlerinden birinin "Kız çocuğumu erkeklerle aynı okula göndermek istemiyorum" olduğunu belirten Bakan Tekin, bu konuda velileri ikna etmek için gerektiğinde kız okulları açılabilmesi gerektiğini ifade etti. Bu sayede veliler, çocuklarını istedikleri şekilde eğitim almaları için tercih yapabilecekler.

Türkiye'de karma eğitimde değişiklik olup olmayacağı konusu gündemdeyken, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açıklamaları bu konuyu netleştirmiş gibi görünüyor. Karma eğitimdeki esas ilkenin korunacağı, ancak ihtiyaç halinde kız ve erkek çocukları için ayrı okulların açılabileceği belirtiliyor. Bu adımın, kız çocuklarının eğitimine daha fazla destek olabileceği düşünülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.