YÖK, Savunma Sanayii Akademisi Derslerini Kredilendirilecek

YÖK, Savunma Sanayii Akademisi Derslerini Kredilendirilecek
YÖK, Savunma Sanayii Akademisi Derslerini Kredilendirilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Savunma Sanayii Akademisi derslerinin kredilendirileceğini duyurdu.

YÖK tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzalanan protokol kapsamında, Savunma Sanayii Akademisi tarafından hazırlanan ve YÖK eğitim komisyonu tarafından onaylanan 'savunma sanayi 101' ve 'savunma sanayi 401' dersleri, yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarınca onaylandığında mühendislik bölümlerinin olduğu fakültelerde seçmeli ders olarak yer alacak.

Bu dersleri SSB Akademisi'nden alan öğrencilerin kredilendirme süreci ise üniversiteler tarafından belirlenecek.

Savunma sanayi 101 dersi, öğrencilere savunma sektörüne giriş için temel ve teknik yetkinlikler kazandırmayı amaçlayarak sektörün kapasitesini artırmayı hedefliyor. Bu sayede ulusal güvenliği daha ileri seviyelere çıkarmak için öğrencilerin sektöre katılımını sağlamak amacı güdülüyor.

Savunma sanayi 401 dersi ise savunma teknolojileri, sistemlerin tarihçesi, savaş tarihindeki gelişmeler ve bunların bilim ve teknoloji alanlarındaki ilerlemelerle ilişkisi gibi konuları içeriyor. Dünyada önde gelen savunma sanayi firmalarının çalışmaları ile bugün ve gelecekteki savunma ve silah teknolojilerindeki gelişmeler de ele alınacak.

Derslerde, Savunma Sanayii Başkanlığı yöneticileri ve sektörde öncü firmaların yöneticileri de öğrencilere hitap edecek.

Pilot uygulama olarak bahar döneminde başlanacak olan bu uygulamanın ilerleyen dönemlerde yeni derslerle genişletileceği açıklandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.