MİNYATÜR KÜTÜK AĞAÇ İÇİNE MUMLUK YERLEŞTİRME

Ağaç mumluk veya kütükten mumluk türü objeler görmüşsünüzdür. Ben hep nasıl yapıldıklarını düşünmüşümdür. Yapımına ilişkin bulduğum anlatımdan da yararlanarak önce kendi evime yaptım. Sizlere de öneriyorum. Gayet güzel ve yapımı kolay olan çalışma da biraz marangozluk yapmanız gerekecek. Öncelikle bu enfes güzel dekoratif mumluk çalışması için gerekli olan malzemelere bakalım ;

  • Ağaç kütük.
  • Hazır mum ve mumluk kabı.
  • Oymak için aparat.
  • Tutkal.

Ağaç kütük üzerine yuvarlak yani mumluğun yerleşeceği derinlikte ve genişlikte bir yuvarlak oyuk hazırlamanız gerekiyor. Bu işlemi ağacı yani kütüğü oyacak her türlü aparat ile yapabilirsiniz. Daha sonra dip kısmına tutkal yapıştırdıktan sonra mumluk kasesini yada erittiğiniz mumun sıvısını döküp, kütükten mumluk çalışmasını tamamlayabilirsiniz. Hazır mumu eriterek bu güzel çalışmayı yapmak istiyorsanız, bir çubuğa içindeki yanan ipi bağlamanızı öneririm. Bu sayede sıvı kuruduğunda bağladığınız çubuğu çıkarıp, mumluğunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ağaçtan mumluk yapmak hem eğlenceli bir çalışma, hem de evinize çok güzel bir dekoratif süs yapmış oluyorsunuz. Bence bu tür çalışmaları yapın. Çünkü hem eğlenceli oluyor. Hem de boş zamanlarınızı keyifli zamanlar geçirerek değerlendirebiliyorsunuz. Hobiniz yoksa bu tür benzer çalışmaları yapmak için kendinize hobi olarak da edinebilirsiniz.

minyatur-kutuk-agac-icine-mumluk-yerlestirme

minyatur-kutuk-agac-icine-mumluk-yerlestirme

Hazır satılan mumluk kase şeklinde satın aldıktan sonra ağaç kütük üzerine oyduğunuz bölüme yapıştırmanız veya üzerine koymanız da yeterli olacaktır. Yapıştırmaz ve sadece koyarsanız devrilmemesine dikkat etmeniz gerekiyor. Aslında ateşle oyun olmaz. Bu yüzden bu çalışmayı yaparken herhangi bir devrilme durumuna karşı da önlem almayı unutmayın. Kolay gelsin.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. MİNYATÜR KÜTÜK AĞAÇ İÇİNE MUMLUK YERLEŞTİRME için yorumda bulun

    MİNYATÜR KÜTÜK AĞAÇ İÇİNE MUMLUK YERLEŞTİRME için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak MİNYATÜR KÜTÜK AĞAÇ İÇİNE MUMLUK YERLEŞTİRME için ilk yorumu yapabilirsin.