8 En İdeal Mobil İş Fikirleri

Mobilden iş mi yapmak istiyorsunuz? Eğer, cevabınız evetse sadece telefonlar üzerinden bile oldukça ciddi gelir elde etmeniz mümkün. Sizlerin mobilde kazanabilmesi için 8 en ideal mobil iş fikirleri yazımızı hazırladık. Mobil telefondan yapılabilecek işler, genellikle online işler kategorisinde yer almaktadırlar.

Mobil iş fikirleri konusunda başarılı olursanız, çevrenizde en çok kazanan kişi siz olabilirsiniz. Mobilden yapacağınız işler için, güncelliği daima takip etmeniz gerekir. Sanal dünyada güncel olmayı başaramazsanız, iş fikrinizi uzun süreler devam ettiremezsiniz.

1)    Mobil Oyun Yapma

Mobil oyun yapmak ve para kazanmak belki de en keyifli işlerden biridir. Mobil iş fikirleri arasında yer alan bu fikri gerçekleştirmek adına, sağlam mobil kodlama bilgisi olan birine ihtiyacınız bulunuyor. Eğer, kendini oyununuzu, kendiniz kodlamak istiyorsanız, bazı programlama dillerinde uzmanlaşmış olmanız gerekiyor.

Mobil oyun geliştiricilerini iki kısma ayırmak mümkün:

Ücretli Mobil Oyunlar

Ücretli mobil oyunlar, genellikle uygulama içerisine reklam koymak yerine, oyunu ücretli biçimde piyasaya sunarlar. Oyunu oynamak isteyen her kişi, oyunu indirmek için belirli bir ücret öder. Ek olarak uygulama içi öge satışlarından da kar elde etmek mümkündür.

Mobil iş fikirleri için ücretli oyunlar kategorisini seçecekseniz, oyununuzun oldukça kaliteli olması gerekir. En azından birçok ücretsiz oyundan kaliteli olmalıdır ki, kullanıcılar oyununuzu oynamak için para ödesinler.

Ücretsiz Mobil Oyunlar

Genellikle pek çok kişinin tercih ettiği kısım, oyunları ücretsiz biçimde piyasaya sürmektir. Play Store ve App Store gibi uygulamalarda, indirme başına ücretlendirme seçeneği ve reklamlardan gelir elde etme seçeneği vardır.

Oyunu ücretsiz biçimde piyasaya sürdükten sonra, dileyen kişilere premium özellik satarak reklamları kapatmalarına olanak tanıyabilirsiniz. Ana gelir kaynağınız ise reklamlar olacaktır. Ücretsiz olarak oyununuzu oynayan her kişi reklam izlemek zorunda kalacak izledikleri reklam başına da sizler para kazanacaksınız.

Mobil iş fikirleri ücretsiz oyunları tercih edecekseniz, oyununuz içerisine satın alınabilir itemler, kıyafetler ve ek özellikler de koymanız mümkün.

Mobil üzerinden oyun canlı yayını yaparak para kazanmanız da mümkün.

2)    E-Kitap Sektörü

Elektronik kitapların gerek yazımı gerekse satışını yaparak büyük gelirler elde edebilirsiniz. Oldukça güzel ve kaliteli bir sektör olan e-kitap sektöründe, hemen her zevke hitap edecek kitap bulunmaktadır.

Mobil iş fikirleri arayışındaysanız, kendi e-kitap işletmenizi kurabilirsiniz. Aplikasyon üzerinden satın alım imkanı sağlayabileceğiniz gibi, web sitesi üzerinden de hizmet verebilirsiniz. Pek çok yazarı bir araya getirerek yapacağınız çalışmalar sonrasında, beğenilen işler ortaya koyarsanız, bu sektörde önünüz epey açık olacaktır.

Ek olarak hali hazırda yayımı yapılmış olan e-kitapların telif hakkını satın alarak onların satışını da yapmanız mümkün. E-kitapların telifini alıp satışını yaparak kendi geçimini sağlayan pek çok insan da bulunmakta.

3)    Mobil Üzerinden Özel Ders

Herhangi bir alanda uzmansanız ve bu alan ile ilgili özel ders vermek istiyorsanız, ilk iş planınız mobil üzerinden olmalıdır. Mobil iş fikirleri özellikle pandemi sonrasında, evlerden özel ders verme imkanını kişilere tanımıştır. Sizler de, mobilin evden özel ders verme olanağından yaralanarak işinizi sanal aleme taşıyabilirsiniz.

Hemen hemen her türlü teorik dersi rahatlıkla mobil üzerinden verebilirsiniz. Pratik kısımlar için ise notebook ve masaüstü bilgisayarlara ihtiyacınız olabilir. Yine de, oldukça uygun fiyata (neredeyse 0 masrafa) mobil özel ders vermeniz mümkün.

4)    Mobil Fitness Eğitmenliği

Son dönemlerin revaçta olan iş fikri mobil Fitness eğitmenliğidir. Özellikle Instagram ve benzeri sosyal medyalar üzerinden rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Mobil iş fikirleri Fitness eğitmenliği, sizlere oldukça güzel gelir kazandıracak bir iş tipidir.

Yapmanız gerekenler:

  • Eğitim vereceğiniz kişiye özel programlar hazırlamak.
  • Eğitim verdiğiniz kişinin yeme alışkanlığını takip etmek.
  • Eğitim verdiğiniz kişinin düzenli antrenman alışkanlığı kazandığından emin olmak.
  • Eğitim vereceğiniz kişilerin, sizlere sordukları soruları cevaplamak.

Eğer, bunları yapabilecek kadar vaktiniz ve Fitness konusunda tecrübeniz varsa bu iş tam sizlere göre.

5)    Mobil Plan Uygulaması

mobil iş fikri

Harika bir fikir ile daha sizlerin karşısındayız. İnsanlar gündelik hayatlarını düzene sokmak veya yeni isteklerinde başarılı olmak adına, plan yapmayı tercih ederler. İnsanlar yapacakları bu planlarda, kendilerine güzel ve kullanışlı bir uygulama arayışına girerler.

Mobil iş fikirleri plan yapma uygulaması konusunda başarılı olabilirseniz, oldukça fazla sayıda kişiye hizmet verebilirsiniz. Hatta, uygulamanızı farklı dillere çevirterek pek çok farklı ülkede, eş zamanlı olarak hizmet vermeniz de mümkün.

Tüm bunları sadece kodlama ile yapabilecek olmanız da, oldukça harika bir fikir. Gerçekten güzel özelliklere sahip olan bir uygulama kodlamayı / kodlattırmayı başardığınız zaman, oldukça fazla sayıda insan uygulamanızı indirecektir.

İndirme başına ücret kazanmanın yanı sıra, reklam gösterimi ve premium özellikler ile para kazanmanız da mümkündür. Bu yöntemler ile oldukça lüks bir yaşantı sürebilirsiniz.

6)    Sesli Kitap / Sesli Hikaye Uygulamaları

Storytel tarzında yenilikçi uygulamalar yaparak da kendinize bir iş modeli oluşturabilirsiniz. Harika mobil iş fikirleri arayışındaysanız, sesli kitap ve sesli hikaye uygulaması yapabilirsiniz. Burada karşınıza çıkacak sorunların başında, kitapların veya hikayelerin telif hakları yer almaktadır.

Telif hakkı konusunu hallettikten sonra, kaliteli seslendirme sanatçılarına ihtiyaç duyacaksınız. Seslendirme sanatçıları arasından, sesine aşina olunan kişiler ile çalışmaya yetecek bütçeniz varsa kendinize çok güzel bir reklam yapmış olursunuz. Örnek olarak Okan Bayülgen’in sesi, hemen herkese tarafından bilinen ve sevilen bir sestir. Bir kitabı, Okan Bayülgen’e seslendirip, Okan Bayülgen’in ağzından reklamınızı yapabilirseniz, güzel gelirler elde edebilirsiniz.

7)    Mobil Spor Uygulaması

Mobil uygulamalar arasında birçok örneği bulunan spor uygulamalarına bir yenisini sizler ekleyebilirsiniz. Mobil spor uygulaması, özellikle zayıflamak ve zinde kalmak isteyen insanların sık sık tercih ettiği uygulamalar arasındadır. Bir spor eğitmeni ile ortaklaşa programlar hazırlayıp, uygulamanıza bu programları koymanız halinde, insanlar programınızdan yararlanmak isteyeceklerdir.

Mobil iş fikirleri spor uygulaması konusunda, ne kadar iyi eğitmenler ile çalışırsanız, ortaya o kadar kaliteli programlar çıkacaktır. Ortaya çıkan programların kalitesiyle kullanıcı sayınızın doğru orantılı olabileceğini unutmayın.

8)    Mobil Fal Uygulaması

Fal uygulamaları, oldukça büyük bir hayran kitlesine sahiptirler. Mobil iş fikri arayışındaysanız, fal uygulaması yapmayı düşünebilirsiniz. Fal uygulamaları belirli bir algoritma ile çalışmaktadırlar. Algoritma sayesinde, ekranda bulunan şekiller, beli başlı şekillere benzetilir. Benzetilen bu şekiller için ise otomatik yorumlar oluşturulur.

Örneğin yarım bir dairenin aya benzetilmesi, algoritmanın nasıl çalıştığını sizlere biraz daha net anlatabilir.

Mobil iş fikri uygulama aşamasında zorluluklar yaşasanız bile, uzun vadede oldukça büyük getirilere sahip olan iş fikridir. Mobil konusunda bulunan iş fikirlerinizi, vakit kaybetmeden hayata geçirmelisiniz. Unutmayın ki, her gün onlarca yeni uygulama, mobil mağazalarda kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Sizlerde bu uygulamalardan bir tanesini yaparak geçiminizi sağlayabilirsiniz.  Özellikle uygulamanız geniş kitlelere ulaşırsa tahmin edebileceğinizden daha fazlasını kazanırsınız.

Mobil iş fikirleri ve daha fazlası için, web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın. Sitemiz her yeni gün, yeni iş fikirleri ile güncellendiği için, sitemizde okuduğunuz her yeni yazı, sizlere yeni bir iş imkanı oluşturabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu