Olmazsa Olmazımız “Banyo Lifleri”


Olmazsa Olmazımız “Banyo Lifleri”

Duşun olmazsa olmazıdır banyo lifleri. Lifinizi şu şekilde bu şekilde kullanmalısınız diye bir direktif yoktur. Ancak lifinizin hijyeni ve peeling etkisi yaratması olumlu sonuçlar verecektir. Vücuttaki ter kokusu olsun, bakteriler olsun banyo lifi ile keselemeyle daha hızlı bir şekilde atılacaktır.

Evlerde banyo lifi kullanımında dikkat etmemiz gerek ufak detaylar var. Banyo lifinizin bireysel kullanımlı olması önemlidir. Lifinizi aile bireyleri de olsa kimseyle paylaşmamalısınız. Sürekli olarak deriniz ile temas ettiğinden deri üzerindeki bakteriler lifiniz de barınacaktır. Hem kendinizin hem de aile bireylerinizin sağlığı açısından dikkat etmelisiniz. Bunu diş fırçalarımıza benzetebiliriz bir nevi. Nasıl ki herkes aynı diş fırçasını kullanmıyor, herkes aynı banyo lifini de kullanmasa iyi olabilir.

Duşa başlamadan önce lifinizi sıcak su ile ıslatın. Bu sayede banyo lifiniz daha çabuk yumuşayacaktır.  İster kalıp sabun ile isterseniz de duş jeli kullanabilirsiniz. Aile büyüklerimiz genelde kalıp banyo sabunlarını tercih ederler. Sabunu, life sürterek bolca köpürtürler. Sonrasında ilk önce boyun ve göğüs bölgesinden başlayıp aşağı doğru inerek temizlik sağlamak uygun olacaktır. Eğer bir küvet gibi su göllenmesi oluşturacak bir kab içinde duş alıyorsak en son ayaklarımızı yıkamak daha iyi olacaktır. Cildinize çok bastırmadan masaj yaparak duşunuzu alabilirsiniz. Çünkü çok bastırmanız size dezenfekte açısından bir yarar sağlamayacaktır. Sadece cildinizi tahriş etmiş olursunuz. Dairesel hareketlerle vücudunuza peeling yapabilirsiniz. Durulanma esnasında da suyu biraz daha serin ayara çevirirseniz, hem gözenekleriniz açısından doğru bir işlem olacak hem de vücudunuzun yorgunluğunu rahatlıkla atmış olacaksınız.

Banyo Lifi Temizliği Nasıl Yapılır?

Duş işleminizden sonra sıra banyo lifinizi hijyenik hale getirmeye kalıyor. Bir kovayı su ile doldurun. Yada lifin sığabileceği küçük bir kab da olur. Suyun içine çamaşır suyu ilave ederek lif 5 dakika kadar içinde bekletilir. Çamaşır suyunu abartmaya gerek yok. İçine az biraz damlatmak yeterli olacaktır. Bekleme süresinden sonra lifinizi bol su ile durulayın. Kurutmak için mutlaka havadar bir ortam seçin. Bir sonraki duşunuz için banyo lifiniz kullanıma hazır.

1 Comment on Olmazsa Olmazımız “Banyo Lifleri”

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*