ÖRGÜ ERKEK ÇOCUK HIRKA MODELİ


Örgü bebek hırka yapılışı

Örgü işi bebek hırkası yapılışıyla alakalı bulduğum bu güzel çalışmayı ben yapmaya başladım. Sizlere de tarif edeceğim ve beğeneceğinizi düşünüyorum. Yakınlarda erkek bebeği olanların ilerleyen zamanda kullanacakları güzel bir hırka modeli olduğunu söyleyebilirim.

Minik bebekler için örgü yapmayı seviyorsanız? bu güzel örnekte yine haraşo örgü ile yapılmış. Görünümü güzel ve malzemelerini sayacağım çalışmayı kısa sürede başlayıp bitirebilirsiniz.

orgu-erkek-cocuk-hirka-modeli
orgu-erkek-cocuk-hirka-modeli

Örgü çocuk hırkasının malzemeleri ise ; Nako marka Lolipop, renk numarası ise 80440 2 yumak olacak şekilde, yine 4 numara şiş, 4 adet de düğme gerekiyor. Altta şemasını da paylaştığım çalışma dantel.tv ürünü olup, beğeneceğiniz birçok çalışmaya sahipler.

Yapılışı ise şöyle ; ilk olarak arka beden bölümü 1 numaralı parça 55 ilmek ile başlanacak. Daha sonra her iki taraftan da 2’şer ilmek düz örülmelidir. Orta da kalan kısım ise 51 ilmek haraşo örgü yapılacak. Her 2 taraftan 2’şer ilmek yine düz örülüp, sonrasında da her düz sırada 26 kere 1’er ilmek kesilecek. Kalmış olan 3 ilmekle bitirilecek.

Örgüden erkek bebek hırkası

2 numaralı parça ise 70 ilmek ile başlanıyor. Daha sonra haraşo örgüye geçeceksiniz. 3 diş haraşo örüp, sonra da bir taraftan etek ucu her düz sıra için 30 kere 1’er ilmek kesilecek. Sonrasında ise her düz sıra için ilmek kesilen tarafından 30 kere 1’er ilmek artışı yapılacak ve 70 ilmeğe ulaşılacak.

3 diş haraşo örüldükten sonra da ilmeklerin tamamı tek seferde kesilerek bitirilecek. 1 ve 2. numaralı parçalar beden şemasındaki gibi gösterildiği şekilde dikilecek. Ön beden kısmına geçtiğinizde ise ; ilk olarak 1 numaralı parça için 70 ilmek atarak başlayacaksınız.

Daha sonra her 2 tarafdaki 2’şer ilmek düz örülecek. Ortadaki kalan 66 ilmek ise haraşo örülecek. Har 2 taraftan 2’şer ilmek düz örülüp, sonra da her düz sıra için 31 kere 1’er ilmek kesilecek ve 8 ilmeğe düşürülüp, bitirilecek.

2 numaralı üst parça ise 3 ilmekle başlanacak. Haraşo örülecek ve ön ortasına denk gelmiş olan kısımda ise artış yapılmamalı. Diğer taraf her düz sıra 27 kere 1’er ilmek artışı yapılacak. Beden boyu ön ortasından ölçü alınıp, 10 cm. olduğnda ise ön ortasından yaka bölümü için 15 ilmek kesilecek.

Beden boyu 12 cm’de kalmış olan 15 ilmek ise tek seferde kesilerek bitirilecek. 3 numaralı alt parça ise ilk olarak 3 ilmekle başlanacak ve haraşo örgü yapılacak. Ön ortasına denk gelmiş taraf ise artış yapılmayacak. Öteki taraftan her düz sırada 27 kere 1’er ilmek artış yapılıp 30 ilmeğe ulaşmak gerekiyor.

Beden boyu ön ortasından ölçülüyor. 14 cm. ilmekler tek seferde kesilip bitirilecek. Diğer ön parçalar ise aynı şekilde örülüp bitirilecek. Örülmüş parçalar beden şemasında gösterilen şekilde dikilecek. Kol kısımları ise 40 ilmekle başlayıp, 2 cm. haraşo öreceksiniz.

Daha sonra düz örgüye geçip, her iki taraftan da 4 sıra arayla 8 kere 1’er ilmek artış yapılacak. 56 ilmeğe ulaşılacak ve kol boyu ise 20 cm. ilmekler tek seferde kesilecek ve bitirilecek. Öteki kolda yine aynı şekilde örülecek. Yaka bölümü ise yaka etrafından şişe 170 ilmek çıkarılacak. 2 cm. haraşo ördükten sonra da ilmekler tek seferde kesilip bitirilecek. Güzel bir model ve öneriyorum bayanlar kolay gelsin.

kaynak : http://www.dantel.tv/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*