Pandemi Destek Ödeme Yardımı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Faz 3 1100 TL Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Covid-19 salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için başlatılan pandemi destek ödeme yardımı hala devam etmektedir. En son 1.000 TL olan tutar ise üçüncü fazda 1.100 TL olarak güncellenmişti. Peki sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?

Pandemi Destek Ödeme Yardımı

Pandemi destek ödeme yardımının amacı, adından yola çıkılarak da anlaşılabilmektedir. Pandeminin halk ve ülke ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak. Temel olarak bu amacı edinen destek paketi, pandemi sürecinde pek çok kişiye yardımcı olmuştur. Üstelik paketten yararlananların sayısı da bir hayli çoktur. Çünkü pandemi sürecinde pek çok işletme, getirilen kısıtlamalardan ötürü işlerine ara vermek zorunda kalmıştı. Ara vermeyenler de yine hiçbir şekilde kâr edememişlerdi.

Bu bağlamda yürütülen çalışmalar bir sene önce başlamıştır. Zira bilindiği gibi pandemi, kesin olarak hayatlarımıza 2020 yılının Mart ayında girmişti. Ancak ödemelerin bitmiş olduğunu düşünenleriniz varsa, yanılıyorsunuz. Pandemi destek ödeme yardımından, içinde bulunduğumuz 2021’nin Ağustos ayı içerisinde hala yararlanabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu

İlk etapta pandemi destek ödeme yardımı adı altındaki sosyal yardım tutarı 1.000 TL idi. 3.faz dönemine geçilen uygulamada güncel tutar ise 1.100 TL’dir. Ancak bu paketten faydalanmak isteyen pek çok kişi, başvuruları nereden ve nasıl yapmaları gerektiğini bilmiyorlar.

Sosyal yardım başvurularını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kabul etmektedir. Destek taleplerinize ise e-devlet sistemi üzerinden başvurmanız gerekmektedir. E-devlet üzerinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sayfası bulunmaktadır. Bu sayfada bulunan !Sosyal Yardım Sorgula’ başlığı sizi direk başvuru sayfasına yönlendirecektir. Bunu direkt olarak e-devlet arama butonuna yazarak da yapabilirsiniz. Başvurunuzun kabul edilip edilmediğini de yine e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

Sosyal destek için başvuru yapabileceğiniz günler ise T.C. kimlik numaranızın son hanesine göre belirlenmiştir. Buna göre:

  • Pazartesi günleri T.C. kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar,
  • Salı günleri 2,
  • Çarşamba günleri 4,
  • Perşembe günleri 6,
  • Cuma günleri ise 8 olanlar sosyal destek başvurusunda bulunabileceklerdir.

Ayrıca pandemi destek ödeme yardımı başvurusu yapabilmek için daha önce başvuru yapmamış olmanız gerekmektedir. Daha önce başvuru yapmış oldukları belirlenen kişilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu