TIĞ İŞİ ÖRGÜ ETEK YAPIMI


Tığ işinden etek modeli

Tığ ile yapılan örgü etekleri araştırırken karşıma çıkan bu güzel çalışmaları sizlere de sunmak istedim. Özellikle ön kapağa koyduğum modelin yapılışını detaylı bulamadım. Ancak örgü etek yapımını tığ işi yapanlar bilir.

Bayan örgü etek modelleri ile ilgili yapımını gösteren videolu anlatımları altta benzer yazılar bölümünde bulabilirsiniz. Örgü etek modeli ile ilgili kendimce tarif verecek olursam ; ilk olarak örgü etek için belinizin ölçüsünü almanız gerekiyor.

Daha sonra düz örgü örmeye başlıyorsunuz. Bel ölçüsünü iyi almanız gerekir. Çünkü bel ölçüsü önemli olup, bol veya sıkı yapmanız muhtemeldir. Örgü etekte bel kısmını kalçaya iyice oturacak şekilde düz örgü öreceksiniz.

tig-isi-orgu-etek-modeli

Örgü eteği pileli yapmak isterseniz de, 4 ters ve 4 düz örmeniz gerekiyor. Kalın pile yapmak için ise 7 ters ve 7 düz olacak şekilde örmeniz gerekiyor. Eteği örerken istediğiniz uzunluğa gelince de kesip, eteği iki uç tarafından birleştirip, dikerek örgü eteği kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Tığ işi etek modeli

Etek nasıl örülür? diyenler için basitçe anlatmak istedim. Aynı zamanda bel kısmı için zincir örerek takabilirsiniz. Kalın bel lastiği dikebilirsiniz. Yine içinden bir lastik de geçirebilirsiniz. Örgü sonunda da pileli etek yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu modeli genç kızlara yapabilirsiniz. Kendinize yapabilir veya değişik örgü eteğim olsun istiyorsanız kendiniz için özel olarak da tasarlayabilirsiniz. Örgü etek fırfırı için kendinizce de fikir yürütebilirsiniz. Örgü eteği süsleyebilir ve değişik modeller de elde edebilirsiniz. Kısa yapıp mini örgü etek olarak da kullanabilirsiniz. Kolay gelsin hanımlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*