TIĞ İŞİ PATİK YAPILIŞI VİDEOLU ANLATIM

Tıg-İsi-Patik

Tığ işi kolay patik yapımı

Kış hazırlıkları yapmaya hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Bugün sizler için tığ işi patik modeli hazırladık. Oldukça basit ve yapımı kolay olan bu modelin vidolu açıklamasını da sizlere sunacağız. Bu şekilde daha kolay bir şekilde patiği yapabilirsiniz.

Tığ işi patik modeli için alize lanagold ip kullanılmış. Taban kısmında 3 mm tığ kullanılırken diğer kısımda 2.1 mm’lik tığ kullanılmış. Süslemek için ise 5 cm saten kurdele kullanılmış.

Tığ işi patik yapımı için 40 zincir çekiliyor. İkinci sırada 2. zincirden başlanarak 19 sık iğne yapılmış. Daha sonra 17 tane ikili trabzan yapılmış.  Patiğin uç kısmı için son zincire 5 tane trabzan yapılıyor ve zincirin diğer tarafında devam edilerek yine aynı sayıda trabzan ve sık iğne yapılıyor.

3. sırada her sık iğne üzerine iki tane sık iğne yapılıyor. Trabzanlar ise birer tane yapılarak devam ediliyor. Dönüş kısmında olan 5 trabzan üzerine ise her trabzan üzerine 2 şer tane trabzan yapılıyor. Daha sonra ise aynı şekilde 17 trabzan ve sık iğneler ikişer tane olacak şekilde sıra sonuna kadar devam ediliyor.

Diğer sıralarda yine dönüş kısımlarında arttırma yapılarak devam ediliyor. Bu tabanlardan çift kat yapmak için 4 tane yapılıyor.

Tığ işi patik modelinin tabanları bittikten sonra bu tabanlar sık iğne tekniği ile birbirlerine birleştiriliyor. Burada ikinci renk ipe geçiliyor.

Buradan itibaren 7. sıraya kadar sık iğne yapılıyor. Daha sonra 8. sırada eksiltme yapmak için ayak parmak hizasına kadar sık iğne örüldükten sonra iki ilmek bir arada alarak 5 tane eksiltme yapılıyor. Diğer sıralarda da 4-3-2-1 şeklinde eksiltme yapılarak 12 sıra tamamlanıyor.

En son sırada koyu renk ip ile bir sıra daha sık iğne yapılarak patik tamamlanıyor. Kurdele ile üzerine süsleme yapılarak tığ işi patik modeli tamamlanıyor.

Tığ işi patik modelinin detaylı yapımı için aşağıda yer alan videoyu izleyebilirsiniz.

kaynak: https://mimuu.com/anlatimli-orgu-patik-yapilisi/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*