Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Olunur?


Bayanlarda her 10 taneden birinde görülen ciddi bir sorun olan vajinismus psikolojik kökenli bir hastalıktır. Vajinismus hastalığı sadece bayanlarda görülen bu hastalık kısaca cinsel korku olarak tanımlanmaktadır.
Ülkemizde cinsellik konuları evlilik dışı durumlarda gerek dini gerekse kültürel açıdan pek hoş karşılanmamaktadır. Özellikle Türkiye’nin doğu kesimlerinde aileler daha fazla tutucu olduğu için kız çocukları bu konuda çok farklı yetiştirilir. Çünkü bir kızın sevgilisi olması bile onu öldürmeleri için bazen yeterli bir neden olabiliyor. Durum böyle iken cinsellik konusunda aileler kız çocuklarını aşırı katı bir şekilde eğitirler. Daha küçükken bu korku ile büyüyen kız çocukları ilerde bir genç kız olduklarında vajinismus hastası olduklarını fark ederler. Bu tarz cinsellik konuları açıldığında bile vajinismus hastalarında istemsiz bir vücut kasılması meydana gelir. Vücut psikolojik baskı ile kendini korumaya çalışır.

vajinismus-nedir

Ülkemizde her on genç kızdan birinin yaşadığı vajinismus hastalığı ciddi evlilik sorunlarına neden olmaktadır. Çoğu yeni evli çift bu sorun yüzünden boşanma eşiğine kadar gelebilmektedir. Oysa günümüz sağlık koşulları ile bu sorunun üstesinden gelmek çok kolaydır. Psikolojik destek alarak tedavi olabilirsiniz. Sadece burada önemli olan bu sorundan utanmayıp eşinizin desteğini alarak uzman yardımı ile tedavi görmeyi kabul etmenizdir. Çünkü bu sorun hem cinsel hayatınızı dolaylı yoldan evlilik hayatınızı ve en önemlisi de çocuk sahibi olmanızı engellemektedir. Burada eşlere de büyük görev düşmektedir. Her koşulda ona destek olup tedavide yanında olmanız gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*