Yaratıcı İş Fikirleri | 10 Tane Harika Fikir

Klasik işlerden sıkıldıysanız, kendinize yeni ve çok görülmeyen fikirler arıyorsanız, bu yazımız tam sizlere göre. Yaratıcı iş fikirleri sayesinde, kendinize daha önce eşine çok rastlanmayan güzel iş fikirlerini hayata geçirebilirsiniz.

Girişimcilik temel olarak yeni fikirler bulmak ve bulunan bu yeni fikirleri hayata geçirerek kendi iş modelini kurmak ile ilgilidir. En iyi girişimciler ise en iyi yaratıcı iş fikirleri sahibi olan kişilerdir. Sizlerde, girişiminize başlamadan önce fikir araştırmasındaysanız, vereceğimiz fikirlerden yola çıkarak kendinize uygun olanı seçmelisiniz.

Yaratıcı Girişimcilik Fikirleri

yaratıcı girişimcilik fikirleri

Bu alt başlıkta, aslında gündelik hayatta sık sık gördüğünüz veya sık sık duyduğunuz ama pek çok kişinin yapmadığı karlı ve yenilikçi iş fikirlerini bulabilirsiniz. Yaratıcı girişimcilik fikirleri:

1)     3D Baskı / 3D Modelleme

3 boyutlu yazıcıları hemen hepimiz sık sık duymaktayız. Bu yazıcıların geldiği nokta, neredeyse yapay organ yapabilecek seviyelerde. Eğer kendinize orijinal bir iş fikri arıyorsanız, 3D baskı işine girmeyi düşünebilirsiniz.

Özellikle mimarlık, peyzaj mimarlığı ve benzeri mesleki alanlar için, 3 boyutlu maketlere sık sık ihtiyaç duyulmaktadır. 3D baskı sayesinde sizler, bu sektörlerde ki ihtiyaçları karşılayabilirseniz, ciddi gelirler elde edersiniz. 3D baskı oldukça etkili para kazanma yöntemleri arasında yer almaktadır.

2)     Dijital Pazarlama

Kendinize yeni bir iş fikri arıyorsanız, klasikleşmiş pazarlama yerine, dijital pazarlama yönelmelisiniz. Yaratıcı ticari fikirler arasında ilk sırada yer alan dijital pazarlama sayesinde, bütün bir dünyaya ticaret yapma imkanınız var.

Özellikle Amazon ve benzeri e-ticaret girişimlerinin hızla büyümesi sonrasında, insanlar bu iş fikrine daha sıcak bakmaya başladı. Sizlerde ticaret hayatınızda yarını kaçırmak istemiyorsanız, dijital pazarlama fikrini kendi işletmenize entegre etmelisiniz.

3)     Kişisel Bakım Ürünleri Satın

yaratıcı ticaret fikirleri

Kişisel bakım ürünlerine, dünya çapında büyük bir ilgi bulunmaktadır. Özellikle kadınların dış görünüşlerine olan özeni, dünya çapında ki ilginin temel sebebidir. Yaratıcı ticaret fikirleri arayışındaysanız, muhakkak güzellik ve kişisel bakım sektörüyle ilgili araştırma yapmalısınız.

Kişisel bakım ürünlerini, kendi işletmenizde üretebilecek kapasiteye ulaşırsanız, sizler ve şirketiniz adına her şey daha güzel olacaktır. Yapacağınız araştırmalar sonrasında, müşteri portföyünüzü iyi biçimde çıkartıp, kaliteli ürünler ortaya koymalısınız.

4)     Güneş Bazlı Enerji Sistemleri

Güneş ışığının enerjisinden faydalanarak elektrik giderlerini sıfıra indirmek mümkün. Yaratıcı girişimcilik fikirleri konusunda, güneş enerjisi bazlı çalışan sistemler, geleceği olan sistemlerdir. Dünyamıza gelen güneş ışınları sayesinde zengin olabilirsiniz.

Güneş enerjisi sistemlerinin üretimini ve satışını yapmak oldukça bilgi gerektirir. İşe başlamadan önce, işin altından kalkabilecek bilgi seviyesine ulaştığınıza emin olun. Gerekli bilgi ve gerekli araştırmalardan sonra, uygun bir yer seçip, işletmenizi kurabilirsiniz.

5)     Koçluk Hizmeti

yaratıcı iş imkanları

Özellikle profesyonel hayatta çalışan kimseler, sık sık koçluk hizmeti almaktadırlar. Yaratıcı iş fikirleri içerisinde yer alan koçluk hizmetleri, günümüzün parlayan meslekleri arasında. Koçluk hizmeti vermek için ise bazı gereksinimlere sahip olmanız lazım. Gerekli özellikler ise şu şekilde;

  • Yaşam koçluğu veya kariyer koçluğu yapacaksanız, kişisel gelişim konusunda uzmanlaşmış olmanız gerek.
  • Kendinizi çok iyi tanımalı ve sizlere danışan kişilere doğru yol gösterebilmelisiniz.
  • Yapacağınız işin hakkını verebilecek seviyede tecrübeye sahip olmanız da, bir diğer gereksinim.
  • Daha önce yaşadığınız olaylardan edindiğiniz, oldukça işe yarar tecrübeleriniz bulunmalıdır.
  • Tecrübelerinizi karşı tarafa en kaliteli ve en doğru biçimde aktarmak adına, güçlü iletişim becerilerine sahip olmanız gerekir.

Bu özelliklere sahipseniz, yaşam koçluğu veya kariyer koçluğu yaparak geçiminizi sağlayabilirsiniz.

6)     Kişilere Özel Tasarımcılık

Tasarımcılık konusunda yeteneğiniz bulunuyorsa yeteneğiniz ile başkalarını mutlu edebilirsiniz. Başkalarını yaptığınız tasarımlar ile mutlu ederken, bir diğer yandan da oldukça güzel gelirler kazanabilirsiniz.

Yaratıcı girişimcilik fikirleri konusunda, tasarımcı arkadaşlarınız ile bir araya gelerek ekip kurabilirsiniz. Kurduğunuz ekip sayesinde daha fazla kişiye özel tasarımlar gerçekleştirip, kazanacağınız miktarı artırmış olursunuz. Bu tarz yeni iş fikirleri sayesinde, potansiyelinizi keşfedebilirsiniz.

7)     Video Tasarımcılığı

Kişiler ve kurumların, pek çok ayrı sebepten ötürü, video tasarımcılarına ihtiyaçları bulunmaktadır. Videolar konusunda yeteneğe sahipseniz, başkaları için video tasarımları yaparak para kazanmanız mümkün. Yeteneğinizi ilerlettiğiniz müddetçe, kazanacağınız geliri de sürekli olarak artırabilirsiniz.

Yaratıcı iş fikirleri video tasarımcılığı yapan kişiler, sektörde ki tüm ihtiyacı karşılamaya yetecek sayıda değil. Sektörde olan gereksinimden faydalanarak kendinize yeni bir iş fikri bulabilirsiniz. Video tasarımcılığı konusunda kendinizi geliştirmek için, çeşitli kurslara katılmanız iyi olacaktır.

Aldığınız kurslar sonrasında, bol bol pratik yapıp, hayal gücünüzü, işlerinize yansıtmayı başarmalısınız. Eğer, işleriniz, güzel bir hayal gücünün ürünü olursa kazanacağınız parayı tahmin etmekte, sizler bile zorlanabilirsiniz.

8)     Dedektiflik

Özellikle çiftler arasında sık sık güven problemi yaşanmaktadır. Yaşanan bu güven problemi sonrasında, eşlerden bir taraf, diğerinin kendini aldattığını düşünebilir. Tam olarak burada devreye özel dedektifler girer.

Yaratıcı iş imkanları arasında yer alan dedektiflik için gereksinimler:

  • Dedektif olacak kişinin, gizlenme konusunda uzman olması gerekir.
  • Ortama sızma konusunda da, kişinin yetenekli olması gerekir.
  • Hemen herkes ile sohbet edip, gerekli bilgileri alması için, kuvvetli bir iletişim de gereklidir.
  • Kişinin sabırlı olması ve kanıt için doğru anı beklemeyi bilmesi de gerekir.
  • Dedektiflik işi aldığı kişi ile irtibat kurarken en doğru bilgileri, hızlı biçimde ona aktarmalıdır.

Bu gereksinimleri karşılayabiliyorsanız, dedektiflik tam sizlere göre.

9)     Koleksiyon Parçaları Satın

Kimi koleksiyoncular, koleksiyonlarında eksik olan bir tane parça için milyon dolarlar harcamaya hazırdırlar. Eğer, kaliteli koleksiyon parçaları bulabileceğinizi düşünüyorsanız, koleksiyon parçalarını satmayı düşünebilirsiniz.

Yaratıcı iş imkanları konusunda koleksiyon parçalarını daha ucuza bulup, daha pahalıya satarak alacağınız komisyon sayesinde, lüks hayat yaşayabilirsiniz. Koleksiyon satıcılığı, yaşayacağınız hayatın kalitesini, oldukça kolay biçimde artırabilecek bir meslektir.

10)  Sosyal Medya Danışmanlık Şirketi Kurun

Sosyal medya danışmanlık şirketi kurarsanız, büyük bir müşteri kitlesine sahip olursunuz. Yaratıcı iş fikirleri arayışınızda, sosyal medya sizlere yardımcı olacaktır. Danışmanlık şirketini yapan az sayıda kişiden biri olursanız, reklam ve sponsorluklardan büyük gelirler elde edersiniz.

Yapacağınız işte başarılı olmanız adına, iki tarafı idare etmeyi bilmeniz gerek. İdare etmeniz gereken ilk taraf, içerik üreticileridir. Kimi zaman içerik üreticileri, sponsorların verdiği içeriği beğenmeyebilirler. Beğenmeme durumu olduğu zaman, ikna edici konuşmalar ile onları sakinleştirmeniz gerekebilir.

İdare edeceğiniz diğer taraf ise sponsor şirketler olacaktır. İş gecikmesi ve benzeri olumsuz durumlar için, onlara iş ile ilgili her konuda olumlu bir ilerleyişiniz olduğunu belirtmelisiniz. Karşılıklı olarak her iki tarafı da dengede tutabilirseniz, aklınızın alamayacağı kadar yüksek gelir elde etme olanağınız olur.,

Tiktok, Instagram ve Youtube ana gelir kaynağınızı oluşturacaktır.

Yaratıcı İş Fikirleri Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yeni bir iş kurmak isteyen her kişi, belirli oranda risk almak zorundadır. Yaratıcı iş fikirleri risk bakımından, diğer iş fikirlerinden daha yüksek riske sahiptirler. Çünkü, son dönemlerde ortaya çıkan bu iş fikirleri, daha önce çok fazla başarılı örneğe sahip değildir. Yani, yol haritanız üzerinde daima yeni ve daha önce karşılaşılmamış sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Bu sebeplerle yapacağınız işler ile ilgili ön araştırmanızın tam olduğuna emin olmalısınız. Gerekli bilgileri edindikten sonra, gereken tüm hazırlıkları tamamlayın. Eksiğiniz varken işe başlamaktansa eksiği tamamlayıp işe başlamanız daha mantıklı olacaktır.

Online yaratıcı iş fikirleri arıyorsanız, sitemizde yer alan içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Video izleyerek para kazanmak istiyorsanız, buraya tıklamanız yeterli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu