Youtube Para Kazanma 2021 Rehberi | Yeni Fikirler

Youtube üzerinden para kazanmak hemen her gencin hayali. Bu yazımızda sizlere Youtube para kazanma ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgileri anlatacağız. Nasıl para kazanmayı aktif edeceğinizden para kazanmanın şartlarına kadar pek çok detayı, yazımızda bulabilirsiniz.

Youtube para kazanma için gerekli özellikler ve yapılması gerekenler ile yazımızın ileriki bölümlerinde sizleri bilgilendireceğiz. Eğer, Youtube’a gereken özeni gösterebilirseniz, oldukça ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Para kazanmaya başlamanın ilk koşulu ise Youtube’da bir kanal açmak.

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Youtube’dan gelir elde ederek zengin statülere sahip bir hayat yaşayabilirsiniz. Bunun için atmanız gereken ilk adım ise Youtube kanal açma işlemini tamamlamanız. Kanal açmak basit olsa bile, kanalınız için en uygun konuyu ve en uygun ismi bulmanız zaman alabilir.

İsim ve kanal konusu bulduktan sonra, en doğru biçimde kayıt olabilirsiniz. Youtube kanalı nasıl açılır:

 • Sizlere tavsiyemiz, kanalınıza özel bir G-mail adresi oluşturmanız.
 • Yeni bir G-mail açmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Açtığınız G-mail hesabı ile Youtube’a girerek kanal oluştur kısmına tıklamanız gerekiyor.
 • Ardından kanalınızın ismi ve kanalınızın konusu gibi detayları belirtikten sonra, kanalınızı oluşturmuş oluyorsunuz.
 • Kanalınıza özgün içerikler yükleyerek izlenme sayınızı artırabilirsiniz.

Kanalınızı açtıktan sonra, para kazanmaya başlamak için hangi şartların gerektiğini merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Youtube Para Kazanma Şartları

youtube para kazanma şartları

Her Youtube kanalının, para kazanma seçeneğini aktif edebilmesi için, yerine getirmesi gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar, başlangıç seviyesinde sizleri zorlasa bile, sisteme alıştıktan sonra, oldukça kolay üstesinden gelebileceğiniz koşullardır.

Youtube para kazanma şartları:

 • Youtube’un gelir planlarının hepsi için 18 yaş koşulu bulunmaktadır.
 • 18 yaşından küçükseniz, Youtube’dan gelir elde etmeniz mümkün değildir.
 • Youtube’dan para kazanmak için 4.000 saatlik (son 12 ay için) bir izlenme süresini doldurmuş olmanız gerekir.
 • Kanal üyeliklerinden gelir elde etmek için en az 1.000 aboneniz olmalıdır.
 • Ürün rafından gelir elde edebilmek için 10.000’den fazla aboneniz olmalıdır.
 • Youtube Premium gelirinden pay almanız için, yaptığınız içeriklerin Youtube Premium üyeleri tarafından izlenmesi gerekir.
 • Süper Chat ve Süper Etiketlerin gelirlerinden yararlanmak için ise bulunduğunuz ülkenin bu özellikleri destekliyor olması gerekir.

Youtube para kazanma şartları tam olarak bunlardır. Detaylı bilgi almak ve aklınızda takılan soruların yanıtını bulmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Youtube’da Para Kazanmak İçin 7 Harika Tavsiye

Youtube üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız, her videonuzda yüzlerce rakibinizin olduğunu unutmamanız gerekiyor. Youtube’da para kazanmak için olabildiğince özgün olmalısınız. Yapacağınız özgün işler, izleyicileriniz tarafından beğenilirse Youtube sizin kanalınızı, diğer kanalların önüne geçirecektir. Tamamen özgün olmaya özen göstermeniz bu sebeple önemlidir.

1)     Kişiliğinize En Uygun Kategori Seçimi

Kanalınızın kategorisini bulurken ekstra bir çaba harcamanıza gerek yok. Kişiliğinize en çok hitap eden kategoriyi seçtikten sonra, Youtube para kazanma için gerekli adımları atabilirsiniz. Kategori seçimi yaparken uzun soluklu olarak bu işi yapsanız bile sıkılmayacağını kategorileri seçin. Eğer, zevk alarak çalışmayı başarabilirseniz, izleyiciler de ortaya çıkan işten daha memnun olacaklardır.

Eğlenceli bir kişiliğe sahipseniz, haber kanalı açmanız, ciddi bir kişiliğe sahipseniz ise eğlence kanalı açmanız, izleyicilerin dikkatinden kaçmayacaktır. Bu sebeple sizlere en uygun olan seçeneği seçerseniz, uzun vadede başarıya ulaşma oranınız o kadar artacaktır.

2)     Daha Önce Yapılmamış Konular (Özgünlük)

Youtube özgünlüğe oldukça önem vermektedir. Daha önce Youtube’da eşi benzeri yapılmamış içerikler üretirseniz, Youtube’dan para kazanmak için büyük bir adım atmış olursunuz. Bunun için ise ciddi bir araştırma sürecinden geçmeniz gerekmektedir.

Çoğu yerli Youtuber, yabancı Youtuberların yaptığı içerikleri ülkemizde denemektedir. Bu içerikler ülkemizde yeni ve özgün kabul edildiği için, büyük başarılar yakalamaktadır. Sizlerde henüz ülkemize gelmemiş fikirleri bularak kendinize güzel bir yol çizebilirsiniz.

Bulduğunuz fikir özgün olmasa bile, yapacağınız içerik tamamen sizlere özgü olursa büyük başarılara imza atabilirsiniz. Youtube’dan para kazanmak için yaptığınız video içeriklerinin çalıntı olmamasına özen gösterin. Burada ki çalıntıdan kastımız, içeriklerin bire bir aynı olmasıdır. Yoksa pek çok Youtube videosu aynı fikre sahip olabilir.

3)     Trend Takibi

Yeni fikirler bulmak kadar, yenilikleri takip etmek de önemlidir. Dünyada genelinde hakim olan trend içerikleri, vakit kaybetmeden kanalınıza yüklerseniz, Youtube kanalınızın izleyici sayısını artırabilirsiniz.

Youtube para kazanma konusunda kaliteli bir trend takibi, kısa vadede sizlere pek çok şey katacaktır. Trendlere uygun içerikler yapmanın en keyifli sonuçları arasında; hızlı biçimde abone sayısı artışı, izlenme sayısında ciddi artış, kanal bilinirliğinin artması gibi konular yer almaktadır.

4)     Kaliteli Kurgu ve Montaj Süreci

Kurgu ve montaj konusunda ne kadar kendinizi geliştirebilirseniz, yapabileceğiniz kaliteli içerik sayısını artırırsınız. Daha iyi içerikler ortaya çıkarmanız için kurgu ve montaj konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız:

 • Youtube’dan öğretici montaj ve kurgu videoları izleyebilirsiniz.
 • Udemy’den amaca özel olarak hazırlanmış kurslar alabilirsiniz.
 • Yabancı kaynaklara göz gezdirerek en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Youtube para kazanma sürecinde başarılı olmanız adına, kurgu ve montaj oldukça önemli bir adımdır.

5)     Daha Kaliteli Ekipmanlar

Kamera ile çekim yapan bir Youtube kanalı mı açmak istiyorsunuz? O zaman kamera ve mikrofon için yapabildiğiniz en kaliteli tercihleri yapmalısınız. Şayet, bilgisayar üzerinden video editleyeceğiniz bir kanal oluşturacaksanız da, bilgisayarınızın ekipmanlarının kaliteli olmasına özen gösterebilirsiniz.

Zaman ile para kazandıkça ortaya daha kaliteli işler koymak için, ekipmanlarınızı güncelleyebilirsiniz. Ekipman güncellemesi sayesinde, video kaliteleriniz artacaktır. Video kaliteniz artığı müddetçe de, daha fazla kişiye hitap etme olasılığınız artar.

Youtube’da para kazanmak izleyici sayınız düzenli olarak artığında, daha kolay bir hal alacaktır.

6)     Çekiliş Yaparak Seyircileri Memnun Etme

youtube'da para kazanmak

Belirli bir kitleye hitap etmeye başladıktan sonra, kazandıklarınızın bir kısmıyla veya tamamıyla çekiliş yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise çekilişler için sponsor bulabilirsiniz. Yapacağınız çekilişler ile hem seyircilerinizi memnun ederken hem de en hızlı şekilde kanalınızı büyütebilirsiniz.

Youtube çekilişlerine bakıldığı zaman, kazan-kazan durumu söz konusu olduğu görülür. Youtube para kazanma miktarını artırmak isteyen kanallar, izleyicilerine ücretsiz çekilişler sunarlar. Seyircilerin bu çekilişlere katılması için ise etkileşim yapmaları gerekmektedir.

Beğenme, abone olma, paylaşma, takip etme ve benzeri etkileşimler sayesinde, kanalınızı hızla büyütebilirsiniz. Çekilişlerinize hile karıştırırsanız ve bu ortaya çıkarsa izleyici kitlenizin tamamını kaybedebileceğinizi unutmayın. Dürüst bir biçimde ilerlerseniz, uzun vadede kazanan sizler olursunuz.

7)     Seyirciler ile Daha İyi İletişim Kurmayoutube'dan para kazanmak için_result

Seyirciler ile daha iyi iletişim kurabilmek adına, videoların içerisine anket koyabilirsiniz. Koyduğunuz anketlerde sayesinde, seyircilerinizin ne istediğini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Örneğin, bir sonra ki videonuzun konusunu, seyircilerinizin seçtiği seçeneğe göre belirleyebilirsiniz.

Youtube para kazanma serüveninizde seyirciler ile daha iyi iletişim kurmak istiyorsanız, canlı yayınlara da özen göstermelisiniz. Canlı yayınlarda, doğrudan seyircileriniz ile soru cevap yapabilirsiniz. Canlı yayınlar sizler ve seyircileriniz arasında olan etkileşimi artıracaktır.

Yapacağınız canlı yayınlar esnasında, doğal davranmanız ve egoist tavırlar sergilememeniz oldukça önemli. Unutmayın, videoları kurguyla düzeltebilirsiniz fakat canlı yayınlarda ağzınızdan çıkan lafın geri dönüşü olmaz! Bu sebeple, canlı yayınlarda bir konu üzerinde dururken veya biriyle diyalog halindeyken ekstra dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Daha fazla para kazanma fikri öğrenmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

11 tane online harika iş fikri için buraya tıklamanız yeterli.

TikTok’tan para kazanmak istiyorsanız da buraya tıklayabilirsiniz.

En etkili para kazanma yöntemleri yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu