Yuvarlak Çok Fonksiyonlu Sunta MDF Sehpa Yapımı


Yuvarlak sehpa yapılışı

Yuvarlak çok fonksiyonlu sunta mdf sehpa yapımıyla alakalı derlediğimiz bu güzel çalışmaya birde değişik sehpa örneklerini gösteren video yerleştirdim. İşinize yarayacağını düşünüyorum. Sizde evde resimli anlatımdan yararlanarak kendinize veya hediye olarak birisine bu güzel sehpa çalışmasını yapabilirsiniz.

Bu yazımız daha çok erkeklerin ilgisini çekebilir. Evde yuvarlak çok fonksiyonlu sunta MDF sehpa yapımını sizlere paylaşacağız. Resimli anlatımı sayesinde kolaylıkla kendiniz yapabileceksiniz.

Öncelikle sehpa yapımında birkaç önemli bilgiyi sizlere vermek istiyoruz. Bunlara püf nokta da diyebiliriz aslında… Yapacağınız sehpanın ayakları ve yuvarlak bölümlerinin genişliklerinin aynı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

İç içe geçirilen sehpa ayakları birleştikten sonra sehpa ile uyumlu bir genişlikte olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sehpa bacaklarının iç içe geçmesini sağlamak için ise her iki ayağın tam ortasına bir kesik oluşturabilirsiniz.

Yuvarlak rafı sehpanın üstünü ve altını oluşturan her iki yuvarlak eşit genişlikte oluşturmalısınız. Çok fazla malzemesi olmayanlar ise bu yuvarlağı sağlamak için mutfaklarda bulunan tepsi veya sini yardımı ile çizebilirler. Çizdikten sonra bir testere yardımı ile kesebilirler.

Resimlerde görünen şık sehpanın aynısını yapmanız için mutlaka birçok önemli marangoz aletinin de elinizin altında olması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Paylaştığımız bu yazımızda ki ahşap sunta veya mdf kullanımı yapacak kişiye ait… Usta olanlar için bu paylaşım da belirtilen sehpa modeli tamamen ilham almaları içindir. Bu sehpa yapımında öncelikle bize 3 adet sehpa tekerleği de lazım olacak… Yada bu seçeneği siz kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Resimler ise şöyle :

Bu resimde ki gibi alt ve üst kısımları eşit olacak şekilde kesmeye dikkat etmelisiniz.

Tam ortadan iki sehpa ayağına da kesik atılmış ve iç içe geçirilmiş.

Marangoz tutkalı veya çiviler ile sağlamlık sağlanmalı…

Yapıştırma işleminden hemen sonra çivi ile sabitleyin.

Çivi başları kapatıldıktan sonra sprey boya ile boyayabilirsiniz veya vernik ile daha sağlam olacaktır. Aynı zamanda da parlak olacaktır.

source : http://www.bhg.com/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*